YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BMOP kapsamında 5 lise edebiyat kitabı incelendi
BMOP kapsamında 5 lise edebiyat kitabı incelendi
BMOP kapsamında 5 lise edebiyat kitabı incelendi
27 Mart 2008 / 11:27 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı” (BMOP) kapsamında incelenen lise kitaplarında, kadınlara ayrımcılık yapıldığı ortaya konuldu.


Sabancı Üniversitesi, Sabancı Vakfı, Türkiye’deki tüm Birleşmiş Milletler kuruluşları ve İçişleri Bakanlığı’nın işbirliğiyle yürütülen BMOP, 2005’in Aralık ayında Kars, Nevşehir, İzmir, Şanlıurfa, Van ve Trabzon olmak üzere altı ilde pilot olarak uygulanmaya başlandı.


Program kapsamında 850 lise öğretmenine ‘Mor Sertifika’ eğitimi verildi ve lise kitapları incelendi. Sabancı Üniversitesi öğretim üyelerinin de yer aldığı projenin sonuçları dün Emirgân’daki Sabancı Müzesi’nde düzenlenen toplantıyla anlatıldı. Proje Koordinatörü ve Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Hülya Adak, Mor Sertifika eğitim programının ardından illerine dönen lise öğretmenlerinin kendi okullarında ve çevrelerinde toplumsal cinsiyet eşitliliğine yönelik çalışmalar yaptıklarını anlattı.
Adak, “Bu çalışmalar kapsamında insan hakları ve demokrasi kulüpleri kuruldu. Okul meclis seçimlerinde kız öğrenciler adaylığa teşvik edildi. Velilere ve öğrencilere yönelik toplumsal cinsiyet bilgilendirme etkinlikleri düzenlendi” dedi.


KADINLAR KİTAPLARDA KÖTÜ ROL MODELİ
Lise ders kitaplarında yapılan çalışmada çok çarpıcı sonuçlar aldıklarını ifade eden Adak şöyle konuştu:
“Edebiyat ve matematik kitaplarına 3 yıl boyunca incelemelerde bulunduk. İncelediğimiz 5 edebiyat kitabın içeriğinde 440 erkek yazarın yer aldığını buna karşılık olarak da sadece 9 kadın edebiyatçının roman ve çevirilerinden bahsettiklerine rastladık. Ayrıca anlatılan hikâyelerde iyi kadın-kötü kadın karşılaştırmaları, kadınlar arasındaki kötü rekabet, çok fazla görülüyor.
Bunun çok yanlış bir rol model olabileceğini düşünüyoruz. Aynı şekilde matematik kitaplarında ‘hız, kâr-zarar problemlerinde de kadın-erkek örneklerinde erkeklerin hep aktif rollerde kızların ise pasif örneklerle anlatıldığını gördük. İleri vadede bu kitaplarda eşitlik sağlanmasına yönelik çalışmalar yürüteceğiz.”
Sabancı Vakfı tarafından bu yıl proje kapsamında 120 bin YTL’lik hibe aktarımı yapılacak ve 2008 yılında da 50 lise öğretmeni sertifika programına alınacak. (MİLLİYET)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler