YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bizler üniversite öğrencisi değiliz, ANNEYİZ"
"Ülkemizde köle muamelesi görüyoruz, yazıklar olsun"
"Bizler üniversite öğrencisi değiliz, ANNEYİZ"
10 Mayıs 2009 / 18:29 Güncelleme: 11 Mayıs 2009 / 00:00

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde özel bir şirketin ilköğretim öğrencileri için düzenlediği yönlendirme sınavında yine başörtüsü zulmü yaşandı.


Küçük öğrencilerini sınava getiren başörtülü anneler, “Başınızı açmadan kampüse giremezsiniz” dayatmasıyla üniversite kapısından geri dönmek zorunda kaldılar. Zulme maruz kalan başörtülü velilerden Sevgi Atlı, yaşanan çirkin zulmü Vakit'e anlattı.


ANNE DEĞİL KÖLE MUAMELESİ GÖRÜYORUZ


“Biz üniversite öğrencisi değiliz, anneyiz” diyen Sevgi Atlı, “İlkokulda okuyan çocuğumuzu yönlendirme sınavına getirdik. Sınavı özel bir şirket yapıyor zaten. Üniversitenin kendi yaptığı bir sınav değil. Ona rağmen benim gibi yüzlerce başörtülü hanım kapıdan geri çevrildi. Kendi ülkemizde köle muamelesi görüyoruz. Yazıklar olsun” diyerek tepki gösterdi. Kendisiyle birlikte birçok başörtülü velinin de güvenlik görevlileri tarafından kampüs girişinde geri çevrildiğini anlatan Atlı, “Çocuklarımızın sınava girememesi bir tarafa, bize reva görülenler yüzünden çocuklarımızın psikolojileri bozuldu” diye konuştu.


SINAVI ÜNİVERSİTE DEĞİL, ÖZEL ŞİRKET YAPIYOR


Başörtülü velileri kapıdan çeviren Zonguldak Karaelmas Üniversitesi yetkilileri görüşme taleplerimizi kabul etmezken, sınavı düzenleyen Tudem şirket yetkilisi Esin Acar, sınavla ilgili üniversite yönetimine para ödediklerini belirterek, “Yani şirket olarak sınav yapmak için üniversitenin olanaklarını kiralıyoruz. Yapılan sözleşmelerimizde 'Başörtülü velileri kampüse alamazsınız' diye bir madde bulunmuyor. Ama üniversite yönetimi kendince böyle bir uygulamaya gitmiş. Tabii ki çok üzüldük. Daha önce böyle bir olayla karşılaşmamıştık” şeklinde konuştu.


GÜVENLİK GÖREVLİSİNE RESMİ TALİMAT


Karaelmas Üniversitesi’nde yaşanan başörtüsü zulmüyle ilgili ulaşmaya çalıştığımız üniversite yönetimi görüşme talebimize olumsuz karşılık verirken, konuyla ilgili bilgi almaya çalıştığımız güvenlik görevlisi Bayram Güneri ilginç açıklamalarda bulundu. Üniversite yönetimi ve amirlerinden başörtülülerin içeri alınmaması talimatı aldıklarını söyleyen Güneri, “Amirlerimiz başörtüsünü bağlama şekilleriyle ilgili bilgiler verdi. Yani nasıl bağlanırsa türban olur nasıl bağlanırsa olmaz şeklinde. Zaten hepimiz biliyoruz. Alttan bağlayanları türbandan saymıyoruz. Yukardan bağlamış ve topuz yapmışsa bu türbana giriyor ve bunları içeri almıyoruz” dedi. Güneri daha da ileri giderek, “Bu sorunu üniversite yönetimi de çözemez zaten. Meclis çözerse ne ala, yoksa biz talimatlar gereği içeri almamaya devam ederiz” diye konuştu. (Vakit)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler