YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir tatil haberi daha geldi
Bir tatil haberi daha geldi
21 Kasım 2009 14:10
Bursa'da gribal enfeksiyon nedeniyle okullardaki devamsızlık oranı yüzde 10'a yükselince Valilik, Kurban Bayramı öncesi günleri tatil kararı aldı.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Heykel Valilik binasında düzenlediği basın toplantısında, grip ve üst solunum yolları hastalıklarının okullarda arttığını söyledi. Hastalık nedeniyle devamsızlık oranının yüzde 10'lara ulaştığını ifade eden Harput, şöyle konuştu:

"Bulaşma zincirinin kırılması ve okullarda eğitim ve öğretim dengesinin sağlanması amacıyla 23 Kasım-26 Kasım tarihleri arasında il genelinde ilk ve orta öğretim kurumları ile özel öğretim kurumlarında, özel okullar, dershaneler ve rehabilitisyon merkezleri dahil olmak üzere Bursa İl Hıfsızssıha Kurulu kararıyla eğitim ve öğretime ara verilmiştir."

İnsanların büyük bir endişe ile hastanelere akın ettiğini gözlemlediklerini belirten Vali Harput, paniğe kapılacak bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti. Gerekli önlemlerin alındığına dikkat çeken Harput, grip şüphesiyle hastaneye gelen insanlara 'domuz gribi' ya da başka bir grip teşhisi koymadıklarını belirtti. Yeni başlanan bu uygulama konusunda Harput, şu bilgileri verdi: "Domuz gribi ile normal grip arasında hiçbir fark yok. Tedavileri de aynı. O nedenle isimlendirmeye gerek duymuyoruz. Hem insanlar panik olmasın hem de, domuz gribi olan insandan sanki vebalıymış gibi diğer insanların kaçması doğru değil."

Vali Harput, bir soru üzerine öğrenci velilerinin çocuklarına okullarda domuz gribi aşısı vurulması konusunda isteksiz davranmalarının onların kararı olduğunu kaydetti. Aşının risk grubundaki insanlar için gerekli olduğunun altını çizen Harput, bakanlığın böyle bir aşıya onay vermesi nedeniyle insanların endişe etmeden aşı vurdurmalarının doğru olacağını ifade etti.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler