YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz Saray görüşmesinin ayrıntısı
Beyaz Saray görüşmesinin ayrıntısı
Beyaz Saray görüşmesinin ayrıntısı
05 Kasım 2007 / 21:48 Güncelleme: 00 0000 / 00:00
Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Bush arasında uzun süredir gündemde olan görüşme 1,5 saat sürdü. İki liderin görüşmesinde şu konular ele alındı:
Türkiye'ye yönelik terörist hareketlerin artmasıyla daha da önem kazanan Bush Erdoğan görüşmesi nihayet gerçekleşti. Türkiye saati ile 20.15'te Beyaz Saray'da başlayan görüşme 21.45 dolayında sona erdi. ABD Başkanı George W. Bush ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme sona erdi. Beyaz Saray'da TSİ 20.15'te başlayan görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. Görüşmeye; Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da katıldı.
Görüşmeye, ABD tarafından ise Başkan Bush'un yanı sıra, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice yurt dışında bulunduğu için ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson katıldı. Başbakan Erdoğan, görüşme öncesinde Roosevelt Salonunda Beyaz Saray Özel Defteri'ni de imzaladı.Önce Başkan Bush açıklama sonra Erdoğan açıklama yaptı. Bush, istihbarat paylaşımının önemine dikkat çekti. Bunun yeterli sağlanması halinde terör örgütünün bertaraf edilebileceğini söyledi. Bush, PKK'yı terör örgütü olarak tanımladı. Türk Irak Amerikan ordularının ortak bir mekanizmadan bahsetti ve bunların kurulacağı mekanizmanın başarılı olacağını söyledi.

Konuşmalarda Pakistan konusu gündeme geldi.

Başbakan Erdoğan ağırlıklı olarak PKK konusunu gündeme getirdiklerini, bu örgütün Türkiye'de büyük rahatsızlık verdiğini kendi haklılıklarını dünyaya anlattıklarını ve bu örgüte neler yapılabileceğini anlattığını söyledi. Erdoğan sınırötesi operasyonun sadece PKK'ya yönelik olacağıını açıkladı. Erdoğan, Türk dünyada teröre karşı verdiği mücadeleyi ve ABD ile dünyanın değişik bölgelerinde yaptığı ortak çalışmaya dikkat çekti.

ERDOĞAN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

Terörle mücadelenin bundan sonraki seyri konusunda kritik öneme sahip bu görüşmenin ardından Erdoğanbir basın toplantısı düzenleyecek ve bu ülkedeki etkili düşünce kuruluşlarından Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde bir konuşma yapacak. Beyaz Saray'daki görüşmeye Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da katılacak. Saygun'un ayrıca ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da da çeşitli temaslar yürütmesi bekleniyor.

TÜRKİYE'NİN BEKLENTİSİ...

Türkiye, Kuzey Irak yönetimi üzerindeki baskının sonuç alacak şekilde artırılmasını istiyor. Irak merkezi hükümeti PKK'yı terör örgütü ilan etti ama Kürt lider Mesud Barzani, PKK için bu ifadeyi kullanmıyor. Irak Hükümet Sözcüsü Ali Dabbağ, Irak hükümetinin aldığı kararların Kürt yönetimi için de bağlayıcı olduğunu söyledi: "PKK'nın terör örgütü olduğu konusunda Irak hükümetinin bir kararı var. Bu karar, bütün bölgesel hükümetler için de geçerlidir. Buna Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi de dahil."

Irak'ın Kürt Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de , Türk halkının öfkesini anladıklarını söyledi, Türkiye'den yine zaman istedi.

"Mutabık olmamız için konuşmamız lazım. Şu anda bazı önlemler zaten uygulanıyor. Zaman ve sabır son derece önemli. Türk halkının öfkesini de hükümetin üzerindeki baskıyı da anlıyoruz. Bu önlemler ciddiye alınacak ve uygulanacak."
ebari, "PKK'nın lojistik ikmal yollarının kesilebileceğini, kontrol noktaları kurulabileceğini, Türkiye'nin tutuklanmasını istediği isimler hakkında birşeyler yapılabileceğini" söyledi.

İran ve Suriye Dışişleri Bakanları da yaptıkları açıklamalarda, PKK konusunda işbirliği mesajları verdi, itidal çağrısı yaptı. İran Dışişleri Bakanı Manucher Mutteki, sınır ötesi operasyona gerek kalmadan sorunun çözülmesini umduğunu söyledi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de diplomasiye biraz daha zaman ve fırsat tanınması gerektiğini ifade etti. Bu önemli görüşme öncesi Washington yönetimi bir kez daha Türkiye'ye itidal çağrısı yaptı. İsrail'in başkenti Tel Aviv'de bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, PKK'yı etkisiz hale getirirken Kuzey Irak'ın istikrarının bozulmaması gerektiğini söyledi. Rice, "PKK ABD'nin de problemi" dedi.

ERDOĞAN: "SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ"

Başbakan Erdoğan, cuma günü ABD'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, ziyaretinin, ABD'nin terörle mücadelede 'somut' adımlar atmasını sağlayacağına inandığını söyledi. Erdoğan, terör saldırılarının Türkiye'nin sabrını son noktaya taşıdığını vurguladı, ABD ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin 'ciddi sınav' verdiği bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile yapılan görüşmelerin de verimli geçtiğini belirten Erdoğan, "Ziyaret, şüphesiz ABD seyahatinin ön çalışmasıydı" dedi.

Başbakan Erdoğan, Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'na katılanların da terör örgütünden rahatsız olduklarını, terörle mücadeleyi 'birlikte' yürütmek istediklerini söyledi, "Demek ki, bazı adımlar atılmaya başlandı" dedi. Dün İstanbul'daki Irak toplantısında da Türkiye-ABD ve Irak dışişleri bakanları bir görüşme yaptı. Bu görüşme devam ederken, Kuzey Irak'tan PKK bağlantılı partinin bürolarının kapatılacağı haberi geldi. Kürt yönetimi, PKK bağlantılı partinin Erbil ve Süleymaniye bürolarını kapattı. Ama, Kuzey Irak'tan gelen bu haber Ankara'yı heyecanlandırmadı. Türk ve ABD'li diplomatlar, asıl görüşmenin bu akşam Washington'da, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Bush arasında yapılacağını belirtiyor.

EMİNE ERDOĞAN LAURA BUSH İLE GÖRÜŞTÜ

Bu arada Başbakan RecepTayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile ABD Başkanı George W. Bush'un eşi Laura Bush, kahve davetinde bir araya geldi.
Beyaz Saray'daki buluşmaya Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün eşi Sevim Gönül de katıldı. Laura Bush'un daveti, yaklaşık 40 dakika sürdü. Buluşmada, Emine Erdoğan'ın Laura Bush'a telkariden yapılmış işlemeli ibrik şeklinde bir vazo, Laura Bush'un da kızı Jenna Bush'un yazdığı kitabı Emine Erdoğan'a hediye ettiği öğrenildi.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler