YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bazı medya kuruluşları da başörtülülerin üniversiy
Bazı medya kuruluşları da başörtülülerin üniversiy
Bazı medya kuruluşları da başörtülülerin üniversiy
12 Şubat 2008 / 07:56 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başörtüsü yasağını kaldıran Anayasa değişikliğinin ardından gözler üniversitelere çevrildi. Bazı medya kuruluşları da başörtülülerin üniversiyete girerken başörtülülerin çıkarıp çıkarmadığını kontrol etmek için üniversite girişle-rine kamp kurdu. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Sezer Şener Komsuoğlu sabah "Amacımız üniversite olarak öğrencilerin bölünmeden eğitime devam etmelerini sağlamak" diyerek başörtülü öğrencilerin derslere girmesine izin verirken baskılar üzerine öğleden sonra geri adım attı. Yasağa dönüş yapan Komsuoğlu üniversiteyi de terketti. Komsuoğlu'nun, "Gelen baskılara dayanamadım” dediği öğrenildi. Umuttepe Kampüsü'nde dün öğrencilerin büyük bir bölümü daha önce olduğu kapıdaki kulübede başörtülerini çıkarıp şapka veya peruk takarak kampuse girerken 10 kadar öğrenci başörtüleriyle girdi.


MÜDAHALE ETMEYİN


Güvenlik görevlileri, rektörün 'müdahale etmeyin' dediğini belirterek başörtülülere izin verdi. Komsuoğlu da, amaçlarının öğrencilerin bölünmeden eğitime devam etmelerini sağlamak olduğunu belirterek, "Türbanla girmeye çalışanlara engel olmuyoruz. Amacımız üniversite olarak öğrencilerin bölünmeden eğitime devam etmelerini sağlamak. Şu saate kadar kampus içine 10 kadar öğrencimizin girdiğini belirledik. Hiçbir engellemede bulunulmadı" diye konuştu. Komsuoğlu, rektörlerin yasaların üstünde olmadığını ve kanunlara uymakla mükellef olduğunu söyledi.


OKULU TERKETTİ


Fakat rektör gelen baskılara dayanamayarak öğleden sonrası başörtüsünü yasakladı. Başörtülü olarak içeri girmek isteyen öğrenciler güvenlik görevlileri tarafından durduruldu. Komsuoğlu'nun gelen baskılara dayanmadığı için tekrar yasak getirdiği öğrenildi. Üniversitedeki makamından özel bir araçla ayrılan Komsuoğlu'nun "Konu ile görüşenlere, gelen baskılara dayanamadım, o yüzden üniversiteden dışarı çıktım. Şu anda kimse ilge görüşmek istemiyorum" dediği öğrenildi.


Rektörlüğü eşinden devraldı


Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, rektörlük görevini geçtiğimiz kasım ayında eşi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu'ndan devraldı. Kocaeli Üniversitesi'nde iki dönem rektörlük yapan ve yasa gereği 3. kez aday olamayan Baki Komsuoğlu'nun eşi Sezer Şener Komsuoğlu, 706 öğretim üyesinin katıldığı seçimde 226 oyla ilk sırada yer aldı. Komsuoğlu daha sonra Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atanmıştı. Komsuoğlu, 1991 yılında Trabzon'dan SHP milletvekili adayı olmuştu. Kanser tedavisi gören Baki Komsuoğlu ise geçen ay vefat etti.YENİŞAFAK

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler