YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başvurular, 17-26 Mart 2008 tarihleri arasında yap
Başvurular, 17-26 Mart 2008 tarihleri arasında yap
Başvurular, 17-26 Mart 2008 tarihleri arasında yap
14 Mart 2008 / 17:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Mayıs dönemi için başvurular, 17 Mart Pazartesi günü başlayacak. Başvurular, 17-26 Mart 2008 tarihleri arasında yapılabilecek. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM) yapılan yazılı açıklamaya göre, sınav 4 Mayıs 2008 tarihinde, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya,Samsun, Sivas ve Trabzon ile Lefkoşa'da yapılacak. Sınava, yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen 657 sayılı DevletMemurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu,2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu'na göre çalışanlarla kadro karşılığı sözleşmeli personel ve 399sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 3/c maddesine tabi sözleşmelipersonel katılabilecek.


Ayrıca, personelinin yabancı dil bilgisiseviyesini tespit etmek isteyen diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaçalışanlar da bu sınava katılabilecek.Yurt Dışında Görevlendirilecek Memurların Seçim Esaslarına DairYönetmelik gereğince, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurt dışıteşkilatında sürekli göreve atanacak memurlarla diğer görevlilerin de busınava girmesi gerekiyor.


Kamu kurum ve kuruluşlarında mütercim ve tercüman ya da bilgi işlemçözümleyicisi ve programcısı olarak görev yapanlar ile bu görevler içinbaşvuruda bulunan, ayrıca, herhangi bir kurumda çalışmamakla birlikteyabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen fakülte veya yüksekokul mezunları ile üniversitelerce kendilerinden KPDS puanı istenen öğrenciler de bu sınava girebilecekler. Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde, yabancı dil yeterlik sınavı yerine KPDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunduğundan lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de KPDS'ye katılabilecek.


Sınav, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili),Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch dili),İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca,Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerindeyapılacak.Başvuru evrakı, 17-26 Mart 2008 tarihleri arasında üniversiterektörlüklerinden 2 YTL karşılığında alınabilecek. Başvuru merkezleri,"http://www.osym.gov.tr" internet adresinden öğrenilebilecek. KPDS'yebaşvurular elektronik ortamda alınacak.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler