YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başvurular 10 Mart Pazartesi günü başlıyor
Başvurular 10 Mart Pazartesi günü başlıyor
Başvurular 10 Mart Pazartesi günü başlıyor
08 Mart 2008 / 12:00 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) veDevlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk (DPY-B) Sınavı'na başvurular 10 Mart Pazartesi günü başlıyor.


2008-2009 öğretim yılında Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Anadolu Teknik Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri, Anadolu Sağlık Meslek Liseleri ya da Sağlık Meslek Liselerinde okumak isteyen öğrencilerin OKS'ye başvurmaları gerekiyor. Polis Koleji Aday Tespit Sınavı'na ve merkezi sistem sınavı ile öğrenci alan özel okullara girmek isteyen adayların OKS'ye başvuracak.


OKS ve ilköğretim okulu 8. sınıf öğrencileri için DPY-B Sınavı'na başvurular 10-28 Mart tarihleri arasında yapılacak.


BAŞVURU ÜCRETİ 20 YTL


OKS, 8. sınıf DPY-B Sınavı ve Polis Koleji Aday Tespit Sınavı'na başvuracak adaylar 20 YTL sınav ücretini 10-28 Mart tarihleri arasında TC. Ziraat Bankası A.Ş, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O veya Türkiye Halk Bankası A.Ş şubelerinden 'Kurumsal Tahsilat Programı' aracılığıyla yatıracak. Adaylar, belirtilen üç sınav için tek ücret yatıracak.


Yurt dışından OKS'ye başvuracak adaylar sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Beşevler Şubesi 5495221-5001 nolu hesaba yatıracak.


Adaylar ayrıca başvuru döneminde okul müdürlüğüne, kırtasiye, internet, fotokopi giderleri için okul aile birliği makbuzu karşılığında 2 YTL ödeyecek.


Sınav ücretleri kesinlikle bankaya yatırılacak. Mektup, elden, internet bankacılığı veya EFT yoluyla sınav ücreti tahsil edilmeyecek.


BAŞVURU NASIL YAPILACAK?


Başvuruyla ilgili tüm iş ve işlemler http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinden yapılacak.


Veli, adayın TC kimlik numarasıyla bankaya sınav ücretini yatıracak. Sınav ücreti yatıran adaya ait banka dekontu okul müdürlüğüne teslim edilecek ve başvuru çıktısı alınacak.


Aday, OKS ile birlikte DPY-B (8. sınıf) ve/veya Polis Koleji Aday Tespit Sınavı'na buşvuruda bulunacaksa, başvuru ekranından katılmak istediği sınavları işaretleyecek, bilgilerini kontrol edecek ve okul müdürlüğü elektronik onaylama yapacak.


Onaylanan başvurunun iki nüsha çıktısı alınarak veliye imzalatılıp, okul müdürlüğü de imzalayıp mühürleyerek bir nüshasını veliye teslim edecek, diğerini okulda saklayacak.


Açık ilköğretim okulu öğrencileri, başvuru yapabilmek için bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra Açık İlköğretim Okulu Müdürlüğü'ne dilekçe ile müracaat edecek.


SINAV, 8 HAZİRAN PAZARTESİ GÜNÜ YAPILACAK


OKS, 8 Haziran Pazar günü saat 10:00 da tüm il merkezleri ile bazı ilçelerde; yurt dışında ise Lefkoşa, Trablusgarp, Riyad, Medine, Cidde, Bakü ve Aşgabat'ta Türkiye saat ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Sınav, 120 dakika sürecek ve tek oturumda gerçekleştirilecek.


Sınav sonuçları 11 Temmuz 2008 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr ile http://oges.meb.gov.tr adreslerinden ilan edilecek. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.


Adaylar, okul tercihlerini sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra internet üzerinden yapacak. Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili ayrıntılı açıklamalar 2008 OKS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yer alacak.


2008 Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (8. sınıf) başvuran adayların sınav sonuçları 31 Temmuz'dan sonra yayımlanacak.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler