YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başörtüsü avcısı cezaevine giriyor
Fakülte kapısında başörtülü öğrencilerin resmini çeken ve derslere almayan Prof. Dr. Pekünlü, 2 yıl 1 aylık hapis cezasını çekmek üzere 20 Kasım’da cezaevine girecek. Pekünlü, “öğrenci devamsızlıktan kalmadı” gerekçesiyle infaz durdurma istedi.
Başörtüsü avcısı cezaevine giriyor
18 Kasım 2014 / 09:00 Güncelleme: 18 Kasım 2014 / 11:19

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Astronomi Bölümü’nde başörtülü öğrencilerin ‘’okula girmesini engellediği’’ ve onların fotoğraflarını çektiği için verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası kesinleşen Prof. Dr. E. Rennan Pekünlü, 20 Kasım’da cezaevine girecek. Pekünlü, mahkemeye başvurarak infazın durdurulması ve yeniden yargılanma talep etti.

Öğrenim hakkını ihlal

Öğretim üyesi olduğu dönemde, matematik bölümü öğrencilerinden F.N.G’nin, başörtülü olması nedeniyle okula girmesini engelleyerek ‘eğitim öğrenim hakkını ihlal ettiği’ gerekçesiyle Pekünlü 2 yıl 1 ay hapse çarptırılmıştı. Yargıtay cezayı onadı. Pekünlü, avukatı aracılığıyla, hapis cezası aldığı İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

‘Öğrenci devamsızlıktan kalmadı’

Pekünlü, dilekçesinde, öğrencinin atılı suç tarihinde devamsızlığının bulunmadığını gösteren başarı durum belgesini sundu. Mahkemenin mahkumiyet hükmünün “öğrencinin eğitim ve öğretim hakkını engellediği” gerekçesine dayandığını hatırlatan Pekünlü, “suçun unsurlarının oluşabilmesi için eğitim ve öğretim hakkı engellendiğini iddia eden öğrencinin, bu engelleme nedeniyle derslerine devamsızlığının bulunması gerektiğini” ileri sürdü.

‘Başarı belgesi aldı, suçsuzum’

Pekünlü, öğrenciye ait EÜ Rektörlüğü tarafından düzenlenen başarı belgesini sunarak, öğrencinin herhangi bir devamsızlığı bulunmadığını iddia etti. Öncelikle mahkumiyet hükmünün infazının durdurulmasını talep eden Pekünlü, yargılamanın yenilenmesi talebinin kabulünü, ardından yeniden yapılacak yargılama sonucunda beraatini istedi.

Anayasa Mahkemesi reddetti

Prof. Dr. Pekünlü, daha önce de Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş, AYM de başvuruyu “açıkça dayanaktan yoksun” gerekçesiyle reddetmişti. Bunun üzerine Pekünlü, “adil yargılanmadığı” gerekçesiyle AİHM’e başvurmuştu. Bu başvuru henüz sonuçlanmamışken, iki hafta önce de “infazının geçici tedbir yoluyla durdurulması” talebiyle AİHM’e bir kez daha başvuruda bulunmuştu.

on üzerinden on
 // tahsin sert
hüseyin aydın sana dilbilgisi ve ifade yeteneğin için on puan veriyorum....
18 Kasım 2014 Salı 14:41
baş örtüsü
 // hüseyin aydın
bu devirde hala baş örtüsü ile uğraşan gerici bağnaz kafalar vardemekki bırakın bu çocuklarda okusun herkesin baldırı açıkmı olmasılazım benim gibi olmayan okumasın gibi kafalar düşünceler artık çağdışı kalmıştır böyle kafaların rektörolması bir ülkenin nekadar dar kafalı insanlar tarafından yönmetildiğini gösteriyor artık bunların sonu geldi atın içeri onsene yatsın çıkmasın o darkafalı beyinsiz içerden insanın kafasının içilen değilde dışiylen uğraşanlar adi şerefsiz insandır...
18 Kasım 2014 Salı 10:41
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler