YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başörtülü öğrencileri fişleyen profesör tahliye oluyor
Başörtülü öğrencileri fişleyen Prof. Dr. Renan Pekünlü, Perşembe günü tahliye olacak.
Başörtülü öğrencileri fişleyen profesör tahliye oluyor
13 Nisan 2015 / 23:11 Güncelleme: 13 Nisan 2015 / 23:15

Ege Üniversitesi’nde, türbanlı öğrencilerin şikayeti üzerine “Öğrenim özgürlüğünü engellediği” gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezası alan Prof. Dr. Renan Pekünlü, Perşembe günü tahliye olacak.

Öğrenciler şikayet etmişti

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimi ve Astronomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Renan Pekünlü, 2001’de  türbanıyla binaya  girmek isteyen öğrencilerine tutanak tutup izin vermeyince, öğrencilerin şikayeti üzerine hakkında öğrenim hakkına engel olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı.

Şartlı tehliyeden yararlanacak

Aldığı 2 yıl 1 ay hapis cezası  Yargıtay tarafından onan Pekünlü, 27 Kasım 2014’te “Evren ve Evrim” başlıklı son dersini vererek Foça Cezaevi’ne girmişti.

Avukatı Murat Fatih Ülkü, dört buçuk aydır cezaevinde bulunan Pekünlü’nün şartlı  tahliyeden yararlanarak 16 Nisan’da serbest kalacağını belirterek, belirli aralıklarla imza vereceğini ekledi. Ülkü, Prof. Pekünlü’nün 4 türbanlı öğrencinin şikayeti üzerinde aynı suçlamalarla İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya devam ettiğini, üzerindeki hukuksal baskının sürdüğünü,  7 Mayıs’ta bir duruşması daha olduğunu kaydetti.

 

Türban değil başörtüsü
 // Boğaçhan
Türban, birçok İslam düşmanının başörtüsünü "öcü" gibi göstermek niyetiyle kasıtlı olarak ve ısrarla vurgulayarak kullandığı bir kelimedir. Bu kelimeyi kullanmak bilerek veya bilmeyerek onların kötü amaçlarına alet olmak gibidir. Bu yüzden bu kelimenin tedavülden kaldırılması daha uygun olacaktır. "Başörtülü" veya "tesettürlü" tabirleri varken bunun kullanılması zaten gereksiz....
14 Nisan 2015 Salı 08:16
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler