YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Başını eğmeyen kadın'
'Başını eğmeyen kadın'
25 Mart 2013 15:04
Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Kadın Yazarlar Sempozyumu Türk Edebiyatının özgün yazarlarından Suat Derviş’e adandı.

Suat Derviş’in eserlerini, yazarlığını ve çağdaş Türk Edebiyatı içindeki yerini yeniden okumayı ve tartışmayı amaçlayan sempozyumda, yazarın Türk sinemasında da kült haline gelmiş Fosforlu Cevriye romanının uyarlamaları da yer alacak.

Popüler kültür tarafından farklı dönemlerde üretilen bu uyarlamaların; dönemin siyasal, toplumsal ve “toplumsal cinsiyetçi” bakış açılarını nasıl yansıttığı da tartışılacak. Ev sahipliğini Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz’ün ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günseli Sönmez İşçi’nin yapacağı sempozyumda, akademisyenler, yazarlar ve araştırmacılar Suat Derviş edebiyatı ile ilgili 30’un üzerinde bildiri sunacak. Türk edebiyatının önemli yazarlarından Prof. Dr. Erendiz Atasü, Prof. Dr. Fatmagül Berktay ve Prof. Dr. Nazan Aksoy’un da konuşmacı olarak katılacağı sempozyuma gönderilen bildiriler daha sonra kitap haline getirilerek Türk edebiyatı arşivlerindeki yerini alacak.

'Başını eğmeyen kadın'

Edebiyat, çeviribilim, sinema, sosyoloji, tarih gibi pek çok farklı alanda yapılan çözümlemelerin bir araya getirileceği sempozyumda Suat Derviş’in eserlerine yeni pencereler açılacağını belirten Prof. Dr. Günseli Sönmez İşçi, kadın yazarlar sempozyumunu gelenekselleştirerek Türkiye’deki edebiyat eleştirisine katkıda bulundukları için çok mutlu olduğunu söyledi. Nazım Hikmet’in Suat Derviş’e ithafen yazdığı “Gölgesi” adlı şiirde de “başını eğmeyen kadın” olarak aklımıza kazınan Derviş’in edebi kişiliğini daha yakından tanımak isteyen herkes 4 – 5 Nisan 2013 tarihleri arasında Yeni Yüzyıl Üniversitesi Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek sempozyuma davetli.

 

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler