YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan AYM'nin kararına ilk tepki!
Başbakan'dan AYM'nin kararına ilk tepki!
14 Temmuz 2015 16:07
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AYM'nın dershanelerin kapatılmasını öngeren yasayı iptal etmesine tepki gösterdi. Davutoğlu "Eğitim politikalarını siyasi irade belirler" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Anayasa Mahkemesinin dershanelerle ilgili kararına ilişkin daha gerekçeli, detaylandırılmış çerçevenin kendilerine de kamuoyuna da ulaşmadığını belirterek, "Ulaştığı zaman değerlendirmelerimizi yapacağız. Anayasa Mahkemesi kararının gerekçeli yayınlanması sonrasında alacağımız tedbirler hususunda kimsenin tereddüdü olmasın. Bu anlamda boşluk olmaması için gayret sarf edeceğiz" dedi.

Eğitim politikalarını siyasi irade belirler

 "Türkiye'de eğitim politikalarını belirleme hakkı, yetkisi, sorumluluğu siyasi iradeye aittir. Gerek yasal çerçeve gerek Türkiye'deki güçler ayrılığı esasına göre dış politika, ekonomi politikaları, sosyal devlet politikalarını yönetmek nasıl halkın seçtiği hükümetlerin uhdesinde ise eğitim politikalarını belirleme de halkın seçtiği hükümetlerdedir. Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek makam yürütme erkidir"

Kararlı tutumumuz devam edecek

 "Bugünlerde bu tip kararlardan hareketle kimse tekrar Türkiye'de yürütme erkinin sorumluluğunu taşıdığı konularda farklı tavırlar alınabileceği gibi bir vehme kapılmamalıdır. Hukuka saygımız var, Anayasa Mahkemesinin gerekçeli izahını, çerçevesini göreceğiz ama bu konulardaki kararlı tutumumuzda da bir değişiklik olmadığını ifade etmek isterim."

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler