YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'ın konuşturulmaması için talimat
Başbakan Erdoğan'ın konuşturulmaması için talimat
Başbakan Erdoğan'ın konuşturulmaması için talimat
02 Mart 2008 / 09:40 Güncelleme: 02 Mart 2008 / 00:00


Abant İzzet Baysal Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık'ın 3 yıl önce Başbakan Erdoğan'ı üniversitesinde konuşturmaması için YÖK eski Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'ten talimat aldığını itiraf etmesi sert tepkilere neden oldu. Yeni Şafak'ın haberine göre, Teziç'in halen YÖK Başkanıymış gibi rektörlere Akbıyık'a verdiği talimatın benzeri talimatlarını sürdürdüğünü söyleyen Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, "görevde olan bazı rektörlere Ergenekon çetesi tarafından darbe olacağının fısıldandığını" öne sürdü.


"Bu baskı yanlısı rektörlerin arkasında Ergenekon var. Bir süre geçtikten sonra aralarından bazıları Abant İzzet Baysal Üniversitesi eski Rektörü gibi bizleri şok edecek çok açıklamalar yapacaklar. Böylece bu baskı dönemi hakkında tüm detayları öğreneceğiz." Hatipoğlu, YÖK eski Başkanları Prof. Dr. Kemal Gürüz ve Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in Temmuz'da görev süresi bitecek rektörler üzerindeki baskısının yoğun bir şekilde devam ettiğini öne sürdü. Hatipoğlu, “Rektörler için soruşturma açmaya gerek bile yok. 3 ay sonra 23 rektör gittiğinde kaos da sona erecek” dedi.


Darbe telkini yapılıyor


Hatipoğlu, "Özgürlük karşıtı bildiri hazırlayan rektörler Temmuz'da görev süresi dolan rektörlerin başı çekmesi ile yapıldı. Bu rektörlere yakında darbe olacak telkini yapılıyor ve bu rektörler diğer görevi devam edecek rektörlere de baskı kuruyor" dedi.


Yasakçılar Danıştay'a başvurdu


Başörtüsüne serbestlik tanıyan Anayasa değişikliğine direnen ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın 'öğrencileri alın' talimatına karşı gelen rektörler, genelgenin yok hükmünde sayılması için Danıştay'a başvurdu. Başvuruda genelgenin iptal edilmesi talep edildi.BUGÜN

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler