YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakandan öğretmenlere müjde...
Bakandan öğretmenlere müjde...
24 Eylül 2009 08:43
Bakan Nimet Çubukçu'dan öğretmenlere müjde...

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 515 TL'lik öğretim yılına hazırlık ödeneğinin yarından itibaren öğretmenlere ödenmesini istedi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, eğitim öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup, filen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürler ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil, ilköğretim müfettişleri hariç) 515 TL öğretim yılına hazırlık ödeneğinin yarından itibaren ödenmesini istedi.

Öğretim yılına hazırlık ödeneği, geçen yıl 475 TL olarak belirlenmişti.

BAKAN ÇUBUKÇU DERSE GİRECEK

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2009-2010 eğitim - öğretim yılının 'ayrımcılık' konulu ilk dersini yarın Beşiktaş İsmail Tarman İlköğretim Okulu'nda verecek.

2009-2010 eğitim öğretim yılı yarın başlıyor. Demokratik açılımla ilgili çalışmaları devam ederken, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da yeni eğitim öğretim yılının ilk ders konusunu ayrımcılık olarak seçti.

Çubukçu ilk dersi, yarın saat 11.00'de Beşiktaş İsmail Tarman İlköğretim Okulu'nda verecek.

Bakan Çubukçu, yeni eğitim öğretim yılı dolayısıyla bir de mesaj yayınladı. Çubukçu, çocuklara daha nitelikli bir eğitim vererek geleceğe hazırlamanın en önemli görev olduğunu belirtti.

İlköğretimin, bireyin yaşamında temel eğitimin verildiği, bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazandırıldığı, zekâ ve yeteneklerinin ortaya çıkarılarak geliştirildiği önemli bir süreç olduğunu kaydeden Çubukçu, "Çocuklarımızın ilgi ve kabiliyetleri yönünde hayata ve üst öğrenime hazırlanması ilköğretimin temel amaçları arasındadır. Bu amaçlarımızın gerçekleştirilmesi ise bilgi aktarmak yerine, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen, dinamik, mutlu bir nesil yetiştirmekle mümkündür. Onların yaşamını değiştirecek biçimde atacağımız en küçük bir adım, bize koşar adımlarla geri dönecektir." dedi.

Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana, eğitim sisteminin her tür ve kademesinde okul, öğretmen ve öğrenci sayısında büyük ilerleme sağlandığını, toplumsal ve bireysel yaşamda önemli rol oynayan eğitime olan talebin her geçen gün arttığını vurgulayan Çubukçu, "Özellikle farklı eğitim uygulamalarının hayata geçirilmesiyle, dünya milletleri ile rekabet edebilen saygın bir insan topluluğuna sahip olma açısından önemli mesafeler alınmıştır." ifadesini kullandı.

Çubukçu, bilgi, beceri, değer edinmiş, çalışkan ve üretken bireyler yetiştirmenin çağdaş eğitim anlayışının bir gereği olduğuna işaret etti.

Çubukçu, öğretmenlere de mesaj vererek şunları kaydetti: "Her alanda değişimi ve dönüşümü fırsat bilip gelişmenin yönünü ve niteliğini belirleyerek, bilim ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal yarar sağlayacak şekilde yenilenmesini sağlayıp, dünyadaki saygınlığımızı artırmak en önemli görevinizdir. Bu süreçte öğrencilerin zihinsel, sosyal ve duygusal yönden öğrenim hayatını hazırlamak ve sürdürmek öğretmen ve velilerin sorumluluğunda. Her zaman olduğu gibi sizlerin desteği ile bu eğitim öğretim yılında da başarılara hep birlikte imza atacağımıza eminim.Sizlerin gelecekte ülkemize yapacağınız katkıları görmek bizim için en büyük mutluluktur."

Çubukçu, öğrencilere ise şöyle tavsiyelerde bulundu: "Okulda hem yeni bilgiler öğrenecek hem de çok eğlenceli zamanlar geçireceksiniz. Başarıya ulaşmada en önemli unsurun düzenli ve sistemli çalışma olduğunu unutmayın. Size her zaman güvendiğimi bilmenizi isterim. Sizleri iyi yetişmiş birer fert olarak modern bilime dayalı bilgi üreten ve bu bilgileri gelişen teknoloji ile ekonomik yararlılığa çeviren, öz güveni yüksek bireyler olarak görmekten onur duyacağım.Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi siz sevgili öğrencilerimiz; Bütün bu amaçlarımıza ulaşabilmenin yolu, Ulu Önder Atatürk'ün de dediği gibi "Tek bir şeye ihtiyaç vardır, çalışkan olmak. Bu duygularla, 2009-2010 eğitim öğretim yılının çocuklarımıza, velilerimize, öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum."

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler