YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Nabi Avcı'dan flaş açıklama
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seviye Belirleme Sınavı'nın yerine daha denetimli bir sistem konulacağını açıklarken, dersanelerin kaldırılıp kaldırılmayacağıyla ilgili tartışmalara da son noktayı koydu.
Bakan Nabi Avcı'dan flaş açıklama
13 Ağustos 2013 / 14:06 Güncelleme: 13 Ağustos 2013 / 14:23

Nabi Avcı'nın konuşmasından satırbaşları:

Haziran ayına kadar dershaneler açık

Dersanelerle ilgili mesele yeni bir konu değil. Burada kapatmadan ziyade dönüştürmeden bahsetmek daha doğru olur. Dersanelerin özel okul olması için bakanlığımızca yürütülen çalışmalar var. Ocak ayından itibaren dersanelerin kayıt başvuruları başlıyor, biliyorsunuz. Benim o açıklamam ocak ayından sonra gerçekleşti. Ocakta kaydolan öğrencilerin eğitimi haziran sonuna kadar sürecek. Dersanelere kaydolan öğrenciler kurslarına başladılar ve şu an sürdürüyorlar.

Yasal düzenleme gerek

Dönüştürme pozisyonu için yasal düzenleme gerekiyor. O ancak Meclis açıldığında yapılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir düzenleme değil. Sektör temsilcileri bizden özel okula dönüştürmek için süre tanıyın demişti. Bunun üzerinden 3 yıl geçti. Gelecek seneyi de hesaba katarsak 4 yılı bulan bir süreçten bahsediyoruz. Zaten bazı kurumlar bu dönüşümü gerçekleştirdi.

Kimse mağdur edilmeyecek

Ayrıca arsa gibi teşvikler de öngörüyoruz. Çalışanların Milli Eğitim sistemine entegre edebilmek için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ne veliyi, ne çalışanları mağdur edecek şekilde meseleyi çözmeye çalışıyoruz.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler