YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Avcı'dan Tevfik İleri'ye vefa
Bakan Avcı'dan Tevfik İleri'ye vefa
31 Aralık 2014 10:21
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Tevfik İleri'nin hayatını okumanın Türkiye'yi bir kere daha derinden tanıma fırsatını vereceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eski Milli Eğitim Bakanlarından Tevfik İleri'nin vefatının 53. yılında, ismini taşıyan Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen "Anma Programı"na katıldı.

Bakan Avcı, törendeki konuşmasına merhum Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ve Tevfik İleri'ye Allah'tan rahmet dileyerek başladı.

Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine ve öğretmenlerine de İleri'ye gösterdikleri vefadan dolayı teşekkür eden Avcı, "İleri'nin evlatları olarak gösterdiğiniz vefanın tüm öğrencilerimize örnek olmasını diliyorum" ifadesini kullandı.

İleri'nin hayatına, düşüncelerine, yazdıklarına bakıldığında, bir kız enstitüsünü ziyaretinde söylediği "karşımda bir vatan görüyorum" sözünün kendisine de çok yakıştığını ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

"İleri'ye baktığınız zaman vatanı, milleti görüyorsunuz. Bu vatanın, bu milletin yaşadıklarını, bu millete yaşatılanları, bu millet için çalışanları, bu millet için çalışanları engelleyenleri görüyorsunuz. Onun için Tevfik İleri'nin hayatını okumak ve onu bir sanatkarın kaleminden okumak, size Türkiye'yi okuma, Türkiye'yi bir kere daha derinden tanıma, derin milleti tanıma fırsatını verecektir. Onun için Sadık Yalsızuçanlar'ın kitabı Vefa Apartmanı'nı bir kere daha hepinizin dikkatine sunuyorum."

Bakan Avcı, Tevfik İleri için Hatm-i Şerif okuyan ve bu sabah da kabri başında dua eden öğrencilere, öğretmenlere teşekkür etti.

Tevfik İleri'yi Anma Programı'na, bir öğrencinin Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlandı. Programda, Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından okunan 53 Hatm-i Şerif'in duası yapıldı.

Liselerarası mektup yazma yarışmasında ödül alan bir öğrenci de satırlarında Tevfik İleri'ye de yer verdiği mektubunu okudu.

Programa Bakan Avcı'nın yanı sıra Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Tevfik İleri'nin oğlu Cahit İleri ve kızı Cahide İleri, bakanlık bürokratları, okul öğrencileri ve öğretmenleri katıldı.

Bakan Avcı, programın sonunda basın mensuplarının yeni yılını kutladı.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler