YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Avcı'dan Osmanlıca açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Bu konuda tartışmak isteyen siyasetçilerimiz, gazetecilerimiz, yazarlarımız ile bir ön okuma çalışması yapalım" dedi.
Bakan Avcı'dan Osmanlıca açıklaması
09 Aralık 2014 / 11:36 Güncelleme: 09 Aralık 2014 / 13:21

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gazetecilerin soruları üzerine Osmanlıca tartışmaları hakkında konuştu.

Bakan Avcı, tartışmadan önce okuma listesi oluşturulmasını istedi. Konunun daha önce de gündeme geldiğini hatırlatan Avcı, "Önce ortak bir dil oluşturulmalı. Eller aya biz yaya, ortaçağ karanlığı gibi klişelerden, öngargılardan uzak bir tartışma yapılmalı" diye konuştu.

Bakan Avcı şöyle konuştu;

"Bu konudaki eleştirileri sağlıklı bir zeminde yapmak için ortak bir dil oluşturmamız lazım. Osmanlıca meselesi şurayla başlayan bir tartışma konusu değil. Ortak bir referans çerçevesi oluşturulması lazım. Bu konuda tartışmak isteyen siyasetçilerimiz, gazetecilerimiz, yazarlarımız, birçoğu yapmıştır ama yapmayanlar için söylüyorum, bir ön okuma yapalım.

Atilla İlhan'ın 'Hangi Batı'sını okuyun

Peyami Safa'nın 'Doğu Batı Sentezi'ni okuyalım. Attila İlhan'ın 'Hangi Batı'sını, Mümtaz Turan'ın 'Maarif Davamız'ı, Cemil Meriç'in 'Bu Ülkesi'ni, Sevket Süreyya Aydemir'in 'Suyu Arayan Adamı'nı okusunlar. Hiç olmazsa bu konuyu tartışırken, Cemil Meriç ne demiş, Attila İlhan demiş ne demiş, Mümtaz Turan ne demiş, Talat Sait Halman ne demiş, onları bir hatırlayalım. Sevket Süreyya, Peyami Safa ne demiş? Böylece bu konu ilk defa tartışılıyormuş gibi klişelerden uzakta, daha bilgiye dayalı olarak sakin bir üslupla tartışalım."

Avcı, muhalefet temsilcilerinin ve bazı köşe yazarlarının Osmanlıca'nın zorunlu ders olarak okutulduğu okulları ziyaret etmelerini tavsiye etti.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler