YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Avcı'dan 'kar tatili' açıklaması
Bakan Avcı'dan 'kar tatili' açıklaması
12 Ocak 2015 23:35
Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Bizim önceliğimiz, çocuklarımızın, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlığıdır, güvenliğidir. Her şey ondan sonra gelir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik'in hava koşulları nedeniyle 30 ildeki okullarda eğitime ara verilmesine dair sözlerine ilişkin, "Bizim önceliğimiz, çocuklarımızın, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlığıdır, güvenliğidir. Her şey ondan sonra gelir" dedi.

Eskişehir Polisevi'nde Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti ile bir araya gelen Avcı, daha sonra Valiliğe geçti.

Avcı, düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, Çelik'in geçen hafta bazı illerde okulların tatil edilmesiyle ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklama hakkındaki görüşlerini sorması üzerine şöyle konuştu:

"10 günden beri Türkiye'de genel mevsim normalleri üzerinde pek çok vilayetimizde kış şartları yaşıyor. Sayın Hüseyin Çelik'in bu konudaki uyarısına teşekkür ediyorum ama Milli Eğitim Bakanlığı, kurumsal kültürü çok gelişmiş bir bakanlıktır. Burada öncelikle bu şartları en ince detayına kadar değerlendiren, tüm parametreleri hesaba katarak nihai kararları oluşturan sayın valilerimize, il milli eğitim müdürlerimize, kaymakamlarımıza, ilçe milli eğitim müdürlerimize, bu süreçte gösterdikleri dirayet, feraset ve basiret için çok teşekkür ediyorum.

Bizim önceliğimiz, çocuklarımızın, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlığıdır, güvenliğidir. Her şey ondan sonra gelir. Valilerimiz de kaymakamlarımız da il milli eğitim müdürlerimiz de ilçe milli eğitim müdürlerimiz de bu konuda fevkalade isabetli değerlendirmeler, kararlar aldılar ve uyguladılar. Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum."

Ulaşım, sağlık ve güvenlik hizmetlerinin aksamaması için gayret gösteren Karayolları Genel Müdürlüğü, elektrik idareleri, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerinin yetkililerine de teşekkür eden Avcı, 19'uncu Milli Eğitim Şurasının temel kararları ve gündem maddelerinden birinin "okul güvenliği" olduğunu hatırlattı.

Okul güvenliğinin, öğrenci, öğretmen ve çalışan güvenliği anlamına geldiğini vurgulayan Avcı, "Dolayısıyla bu konularda bütün eğitim yöneticilerimizin bu basiretli çalışmalarını sürdürmelerini bekliyorum" ifadesini kullandı.

Özür durumu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özür durumuna bağlı yer değiştirmelere ilişkin, "Bir yıl sigortalı çalışma koşulunu yerine getiren eşler ve 'eşi bir yıl çalışmış olmak' koşulunu yerine getiren öğretmenler özür talebinde bulunabilecek" dedi.

Avcı, Eskişehir Valiliğinde gazetecilere yaptığı açıklamada, özür durumuna bağlı yer değiştirmelerle ilgili müracaatların 5-9 Ocak'ta alındığını hatırlattı.

Bu konuyla ilgili değerlendirme sonuçlanmadan hangi alanda ne kadar atama ve yer değiştirme talebi olacağına dair bilgi vermenin mümkün olmadığını belirten Avcı, yer değiştirme talebinde bulunacaklar için gerekli düzenlemelerin yapıldığını aktardı. Avcı, şunları kaydetti: 

"Eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerin yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için Başbakanlık Çerçeve Yönetmeliğinin gereği olarak en az 3 yıl sigortalı olarak çalışma şartı vardı, hala da var fakat bu yıla mahsus olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığındaki öğretmenlerin özür durumu yer değiştirmelerinde, kendi eski yönetmeliğimizi henüz Başbakanlık Çerçeve Yönetmeliğine uyarlamadığımızdan eski yönetmeliği uyguluyoruz. Dolayısıyla bir yıl sigortalı çalışma koşulunu yerine getiren eşler ve 'eşi bir yıl çalışmış olmak' koşulunu yerine getiren öğretmenler özür talebinde bulunabilecek."

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler