YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayrı eğitim sistemine büyük ilgi
Ayrı eğitim sistemine büyük ilgi
14 Nisan 2010 13:44
Rusya, test amaçlı kız-erkek ayrı eğitim sistemini bazı devlet okullarında uygulamaya koydu. Eğitim Bakanlığı bu uygulamanın kaliteyi yükselttiğini belirtti.

Eski Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra eğitim sisteminde yaşanan kötü gidişe çözüm arayan Rusya hükümeti, test amacıyla ülke genelinde bazı devlet okullarında başlattığı kız-erkek ayrı eğitim sistemi ilk olumlu sonuçlarını almaya başladı.

Karma eğitimin birçok soruna yol açtığını tespit eden Eğitim Bakanlığı, kız ve erkek öğrencilere ayrı sınıflar açılmasını teşvik ediyor. Uygulamanın eğitimde kaliteyi yükselttiğini gören pek çok devlet okulu da ayrı sınıf açmaya başladı. Başkent Moskova'da kız ve erkeklerin ayrı eğitim gördüğü devlet okullarından 1257 No'lu okul, kendi çocuklarını söz konusu okulda eğitmek isteyen vatandaşlardan gelen yoğun talebi karşılamakta zorlanıyor.

Son 15 yıldan beri kız -erkek çockların ayrı eğitim gördüğü okulun müdürü Lyudmila Grigoryeva, "Okullardaki zor eğitim programının çocuklar tarafından daha iyi benimsenmesi ve çocuklara kolaylık sağlanması arayışları çerçevesinde 15 yıl önce kız-erkek ayrı eğitim sistemine geçtik. Gerçi bu bizim bulduğumuz yeni bir buluş da sayılmaz. Zira 19. yüzyılda da Rusya'da kız-erkek ayrı eğitim sisteme çok yaygındı. Gerçekten kadın ve erkekler çok farklıdırlar. Beyin yarım kürelerimiz, gözlerimiz farklıdır. İşte yeni eğitim sisteminde bu özellikleri esas alıyoruz ve bunun çocuklara büyük kolaylıklar sağladığını görüyoruz.

Son iki yıldan beri okulumuzdaki öğrenciler arasında çeşitli sağlık testleri yaptık. Ve testler sonucu bizim çocukların kız-erkek karma eğitimli okullardaki çocuklara kıyasla hem fiziksel ve hem de psikolojik olarak daha sağlam oldukları ortaya çıktı. Kız ve erkek ayrı eğitim sistemine geçiş tabii ki öğretmenlerin işini çok zorluyor. Şöyle ki kız ve erkek sınıflarda aynı dersi aynı şekilde anlatırsanız farklı sonuçlar ortaya çıkar. Dersi anlatırken öğrencilerin kız veya erkek olduklarını mutlaka gözönüne almak zorundasınız. Ama gençlerimizin yararı için bu zorlukları memnuniyetle üstleniyoruz" dedi. Okuldaki eğitim düzeyinden ve öğretmenlerden çok memnun olduğunu belirten 10. sınıf öğrencisi Valentin Udaltsov isimli öğrenci ise yaptığı açıklamada, "Okulumuzdaki kız-erkek ayrı eğitim sistemi benim iyi eğitim almama her hangi bir sorun çıkarmıyor. Tam tersi bunun çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki ders zamanı tüm dikkatimizi hocaya veriyoruz. Kızlarla ise sadece ders arasında, diskotek, müze ve piknik gezilerinde görüşüyoruz. Belki de kızlardan ayrı sınıflarda bulunmamız bazı davranışlarımızı önemsememize sebep olabilir. Ama bu sistem öğrenim açısından çok faydalıdır" şeklinde konuşurken,

Tanya İvankova isimli 9. sınıf öğrencisi ise, "Birinci sınıftan itibaren bu okulda eğitim alıyorum. Burada her şey hoşuma gidiyor. Eğitim düzeyi çok yüksek. Erkeklerle aynı sınıfta bulunmamamız da bizim için çok iyidir. Bu duruma artık alıştık. Anne babam da erkeklerden ayrı olduğum için çok memnunlar. Bence erkeklerin özellikle ders sırasında dikkatimizi dağıtmıyor olması çok faydalıdır. Erkeklerle iletişime gelince ise bunu okul dışında her zaman her yerde yapabiliriz" dedi.
Rusya'daki okullarda ilkokul, orta okul ve lise eğitimi bir arada yapılıyor.
İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler