YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk'e ağır hakaret
Atatürk'e ağır hakaret
19 Kasım 2013 17:20
Edirne'de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, örev yaptığı ilköğretim okulunda öğrencilere ders verdiği sırada Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etti.

Edirne’de görev yaptığı ilköğretim okulunda öğrencilere ders verdiği sırada Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği iddiasıyla 1-3 yıl hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, 37 yaşındaki Ahmet A., yargılanmaya başlandı. Savunmasında Atatürk’e hakaret etmediğini ve tek hatasının yaş olarak küçük öğrencilere anlayabilecekleri kapasitenin üzerinde bir şeyler ifade etmeye çalışmak olduğunu söyledi.

Öğretmen Ahmet A., hakkında geçen Mayıs ayında görev yaptığı 75’nci Yıl İlköğretim okulundaki dersinde ‘Atatürk’ün hatırasına alanen hakaret’ ettiği iddiasıyla Edirne 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi'ne 1-3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Edirne 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya tutuksuz yargılanan Ahmet A., avukatı Turhan Tutumlu ile tanık öğrencilerin bir bölümü katıldı. Duruşmada savunma yapan öğretmen Ahmet A., Atatürk’e hakaret etmediğini öne sürerek, kendisini şöyle savundu:

"Irkçığın kötü bir şey olduğundan bahsettim. Öğrencilerin beyanlarında geçen Atatürk Mimar Sinan’ın kafatası ölçtürmüş şeklindeki sözlerin asıl anlamı; yabancıların Mimar Sinan’ın Türk olmadığını, mutlaka Hıristiyan ve Avrupa kökenli olduğu yönündeki iddiaları çürütmek için ‘Atatürk zamanında Mimar Sinan’ın Türk olduğunu kanıtlamak için kafatasının mezardan çıkartılarak ölçüldüğünü söyledim. Eğer ‘Ne Mutlu Türküm’ sözü ırkçılık olarak anlaşılırsa bu sözün sahibinin ırkçı ve ... olarak değerlendirilmesi gerekirdi.

Atatürk, yanlış anlaşılırdı,...anlaşılabilirdi. Oysa; 'Böyle bir durum söz konusu değildir' dedim. Benim hatam; yaş olarak küçük olan öğrencilere anlayabilecekleri kapasitenin üzerinde bir şeyler ifade etmeye çalışmam ve onların bunu yanlış anlamalarıdır."

"Ceza alırsam ertelensin"

Atatürk’e hakaret etmediğini ifade ederek mahkemeden beraat edilmesini isteyen sanık Ahmet A., mahkemenin ceza vermesi durumunda ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul edeceğini söyledi.

Mahkeme öğrencileri dinledi

Duruşmaya katılan öğrenciler ise, öğretmenleri Ahmet A.’nın Atatürk’e hakaret ettiğini öne sürdü. 75’nci Yıl İlköğretim Okulu 7/A sınıfı öğrencisi 14 yaşındaki O.A., ifadesinde "Öğretmen ile öğrenciler arasında tartışma çıktı. Tartışma kızışınca öğretmenimiz ‘Atatürk ....' diye açıkça söyledi" dedi. Tanık olarak dinlenen öğrenci O.D. de ifadesinde öğretmeni Ahmet A.’nın ırkçılıktan bahsederken Atatürk’e ‘....’ dediğini öne sürerek, "Öğretmenimiz laf arasında birkaç kez ‘Atatürk ....’ dedi. Ben öğretmenimizin Atatürk’e ... dediğini kesinlikle duydum" dedi.

Tanık kız öğrencilerden A.İ.K., ....söyledi. Sonra tartışmalar büyüdü. Bunun üzerine bizde hep birlikte panoya 'Ne Mutlu Türküm Diyene' diye yazdık ve Atatürk’ün resmini yapıştırdık" diye konuştu.

Diğer öğrenciler de dinlenecek

Savunma ve tanıkların dinlenmesi ardından mahkeme heyeti duruşmayı diğer tanık öğrencilerin dinlenmesi için erteledi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ahmet A.’ya destek olmak için gelen yaklaşık 20 kişilik grup, duruşma salonu önünde bekleyerek destek olurken, adliyeden de birlikte çıktı. Adliye çıkışı gazetecilere bilgi veren Avukat Turhan Tutumlu, "Dersteki açıklamaları çocukların seviyelerinin üzerinde olduğu için yanlış anlaşılmıştır. Atatürk’e hakaret kastı bulunmamaktadır ama öyle algılanmaktadır. Bu nedenle yargılanmaktadır, biz beraat edeceğini düşünüyoruz. Herhangi bir suç kastı da yoktur" dedi.

 

DHA

...
 // mehmet aydoğdu
... ne oluyor. bilmeyende küfretmiş sanıyor o ... ırkçı kelimesinin yerine kullanılıyor. ırkçı değildir diyen varsa ıspatlasın
...
19 Kasım 2013 Salı 22:34
18:58
 // YER , ZAMAN VE YAŞ
Biz de o yaşlarda Atatürk'ün bir ilah olduğunu sanıyorduk. Büyüyünce neyin doğru, neyin yanlış olduğunu anlarlar. Bu arada ... demesi, gerçekten, hakaret olmuş. Çocuklara öyle şeyler öğretilmez....
19 Kasım 2013 18:58
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler