YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atanamayan öğretmenlere müjde!
Atanamayan öğretmenlere müjde!
06 Ekim 2013 20:22
Liselere girişte yeni sınav sistemi ortaokullarda öğretmen açığını gündeme getirdi.

MEB, illere “Gerekirse alan mezunlarını ücret karşılığında görevlendirin” talimatı verdi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselere giriş için yapılandırılan yeni sınav sisteminde müfredatın tüm illerde aynı anda uygulanması için talimat yayınladı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) için öğretmen açığının giderilmesi gerektiği vurgulandı.

Eş zamanlı eğitim

Özellikle sınava girilecek 6 temel ders olan Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi derslerinin tüm Türkiye genelinde eş güdüm halinde işlenmesi gerektiği aktarıldı. Okullarda öğretmen eksiğinin bulunması halinde diğer ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yararlanılabileceği aktarıldı.

Liseden çağırın

Liseden öğretmen temin edilememesi halinde ise ortaokullardaki personelin görevlendirilmesi gerektiği kaydedildi. Tüm bu tedbirlere rağmen öğretmen açığının devam etmesi halinde alan mezunlarının ücretli olarak görevlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Bu sayede atanamayan branş öğretmenleri okullarda görev yapabilecek. MEB gerekli tedbirlerin alınması açısından tüm okullardan 8. sınıfların 6 temel derste öğretmen ihtiyacını, şube sayısının ve ders saati sürelerinin çizelge halinde bildirilmesini istedi.

Okulda sınav hakkına 'mevcut' sınırlaması

Yeni sınav sisteminde öğrencilerin kendi okullarında sınava girmesine MEB sınırlama getirdi. Buna göre toplamda 8. sınıf mevcudu 20'den az olan okullarda öğrenciler kendi okullarında sınava giremeyecek. Öğrenciler ilçe milli eğitim müdürlüklerinin belirleyeceği sınav kurumlarında sınavlarına girecek.

 

BUGÜN

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler