YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşıklık geleneği uygulamalı ders oldu
Aşıklık geleneği uygulamalı ders oldu
11 Nisan 2014 12:31
Ardahan Üniversitesi'nde (ARÜ) aşıklık geleneğini yaşatmak amacıyla öğrencilere uygulamalı ders veriliyor.

Ardahanlı halk ozanı Mehmet Oktay, öğrencilere derste uygulamalı olarak aşıklığı anlatıyor. Öğrenciler de merak ettikleri konuları aşık Oktay'a sorarak, geleneğin inceliklerini öğreniyor.

ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşıklık geleneğinin Ardahan'da yaşatılarak genç nesillere aktarılmasının amaçlandığını söyledi.

Altınkaynak, halk edebiyatında önemli yeri olan bu geleneğin üniversitelerinde son sınıf öğrencilerine uygulamalı olarak anlatıldığını ifade etti.

Öğrencilere haftada 2 saat uygulamalı ders verildiğini belirten Altınkaynak, "Bugün anlatılan konular, Dede Korkut eserlerinden meydana gelen hikayelerdir. Ben bunları 1977-1978'te dinlemiştim. Sözlü kültürde yani aşıklık geleneğinde eğitim var, eğlendirme ve dinlendirme var. Hoşça vakit geçirme var. Ayrıca sözlü geleneği yönlendirme var. Toplumsal hafızasının muhafazası var. Eleştiri var ve protesto var" dedi.

Aşıklık geleneğinin çok eskilere dayandığını anlatan Altınkaynak, bu geleneğin kent için ayrı bir yeri olduğunu vurguladı.

ARÜ'deki edebiyat bölümü son sınıf öğrencilerine uygulamalı ders anlatan Ardahanlı halk ozanı Oktay da üniversitenin böyle bir çalışma yapmasının aşıklık geleneğinin yaşatılması için son derece önemli olduğunu kaydederek, "Bu gelenek yaşatılmalı. Aşıklığın nesilden nesle aktarılması için üniversitemizin böyle bir ders vermesi bizi mutlu etti. Çünkü bize değer veriliyor. Çok mutlu olduk. Bundan sonra dersler daha da verimli olacak. Çünkü aşıklık geleneği bu toprakların geleneğidir. Eğer bu şekilde çalışmalar olmazsa bu gelenek kaybolmaya yüz tutacaktır" diye konuştu.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler