YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Artık dersten atılmayacaklar
YÖK'ün gönderdiği yazı ile artık türbanlı öğrenciler dersten atılamayacak...
Artık dersten atılmayacaklar
04 Ekim 2010 / 13:09 Güncelleme: 04 Ekim 2010 / 13:09

YÖK, İstanbul Üniversitesi'ne gönderdiği yazı ile disiplin yönetmeliğine uymayan öğrencilerin dersten çıkarılmasını yasakladı. Yönetmeliğe göre sadece tutanak tutulacak.

AK Parti ve CHP, türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına anayasal çözüm ararken Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) erken davrandı. YÖK'ün gönderdiği yazıyla birlikte, öğrenciler anayasa engeli olsa bile artık derslere başörtülü olarak girebilecek.

Siyasi partileri karşı karşıya getiren sorun tıpkı Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın önerdiği gibi "uygulamada" çözüldü.

Herşey İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bir öğrencinin türbanı nedeniyle dersten çıkarılması ile başladı.


Konu Yüksek Öğretim Kurumu’na intikal etti. YÖK'ten gelen yanıt ise türbanın önünü fiilen açmış oldu.

YÖK, öğrencinin "disiplin yönetmeliğine aykırı" durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağını; çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

YÖK'ün bu yanıtı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nce tüm öğretim görevlilerine dağıtıldı.

Bundan böyle bir öğrenci derse türbanla girse bile derse alınmaması ya da sınıftan çıkarılması sözkonusu olmayacak.

Öğretim görevlisi de tutanak tutup bunu dekana vermekle yetinecek.

Bu talimata uymayan öğretim üyeleri hakkında ise soruşturma açılacak. (NTV)

heryerde serbest olmalı
 // ugur kayabas
bugün türbana siyasi simge diyen zihniyetin yarın ezanları, minareleri hatta cami ve cem evlerini siyasi simge olarak görüp laikliğe aykırı bulmayacağını kim garanti edebilir ki? fitne cıkarılmak istenirse herşey laikliğe girer. devlet dini emirlerdeki uygulamaya yasak koyduğu zaman insan haklarını çiğnemiş ve özgür yaşama hakkını gaspbetmiş olur ki buda laikliğe aykırıdır. türk dil kurumu laikliğin türkçesini bulup anayasada türkçe olarak değiştirilmeli. ...
04 Ekim 2010 15:12
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler