YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aralarında bir de doçent var
Aralarında bir de doçent var
07 Eylül 2010 18:35
KPSS soruşturması kapsamında göz altına alınan 36 zanlı savcılığa sevk edildi

Adana İl Jandarma Komutanlığı'nın Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) soruşturması kapsamında 10 ilde 45 ayrı adrese eş zamanlı düzenlediği operasyonda göz altına alınan 36 zanlı ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edildi. 4 şüpheli ise jandarmadaki sorgusu aşamasında serbest bırakıldı.
 

Aralarında üniversitede doçent olan bir kişinin yanı sıra kamu personelerinin de yer aldığı Z.K. liderliğindeki suç örgütü üyelerinin "resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık yaparak" KPSS, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Beden Eğitimi Yetenek Sınavı ve Açık Öğretim Lisesi (AÖL) sınavlarını kazandırma vaadinde bulunduğu ileri sürüldü.
 

Z.K.'nın etrafına topladığı C.K, A.Ç, M.K. ve H.A. adlı şahıslarla anlaşma sağladığı adaylara sahte kimlik belgeleri ve evraklar tanzim ederek resmi işlemleri tamamladığı açıklandı.
 

Şehir merkezinde öğrenci evleri kiralayarak örgüt elemanlarının ders çalışmalarını sağladığı, özel dersler aldırarak sınavlara hazırladığı iddia edilen zanlıların, sınavlara girecek örgüt elemanlarının kağıt, kalem, kırtasiye ihtiyaçlarını ve sahte evraklar tanzim ederek, gerekli resmi mühür ve sınav belgelerinin birer suretinin para karşılığı irtibatlı oldukları kamu görevlileri aracılığı ile temin ettiği tespit kaydedildi. Adayların sınava kendilerinin yerine '"joker" tabir edilen örgüt elemanlarının girmesi için 3-4 bin TL ödeme yaptığı ifade edilen şüpheliler Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra cumhuriyet savcılığına sevk edildi. CHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler