YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Final 2016
AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Final 2016
06 Şubat 2016 08:26
...ve AÖF final sınavı bitince AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanır? sorusunun cevabı. 23-24 Ocak 2016 tarihinde iki oturum halinde gerçekleşen AÖF final sınavları, sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar sürdü.

AÖF sınav sonuçları açıklanma tarihi hafta sonu yapılan final sınavı sonrasında gündeme gelen konulardan birisi. AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanır? Hafta sonu sınava giren AÖFli binlerce öğrenci bu sorunun cevabını arıyor.  AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak, 2016 Aof gün dönemi final sınav sonucu açıklanma tarihi haberimizde.

Lisans eğitimlerini açıktan alan öğrecilerin 23-24 Ocak cumartesi günü girmiş olduları Aof sınavının sonuçlarının açıklaması heyecanla bekleniyor. Aöf sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili Anadolu Üniversitesi tarafından belirlenen belli bir tarih yok. Geçmiş dönemde açıklanan aöf sınav sonuçları değerlendirildiğin sonuçların açıklanma tarihinin sınav tarihinden 15 ila 20 gün sonrasında olması tahmin ediliyor. 23-24 Ocak 2016 tarihinde iki oturum halinde gerçekleşen AÖF final sınavları, sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar sürdü. AÖF ara sınavının tamamlanması ardından sınava giren öğrenciler AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanır? Sorusunun cevabını merak ettiler. Ancak bundan önce gerçekleştirilen sınavlar göz önünde bulundurulursa AÖF soruları ve cevaplarının 10 gün, AÖF sonuçları açıklanma tarihi? ise 20 gün açıklanması tahmin ediliyor.

AÖF SINAV SONUÇLARI KISA SÜRE İÇERİSİNDE AÇIKLANIYOR

AÖF sınav sonuçları açıklanma tarihi hafta sonu yapılan final sınavı sonrasında gündeme gelen konulardan birisi. AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanır? Anadolu Üniversitesinden sonuçların açıklanacağı tarih ile ilgili şu ana kadar kesin bir tarih verilmemekle birlikte AÖF final sınavı sonuçlarının daha önceki dönemlerde açıklanma tarihi göz önünde bulundurulursa, sonuçların sınav tarihinden yaklaşık olarak 15-20 gün içerisinde açıklanması bekleniyor. 

AÖF SINAVINDA İKİ AYNI İÇERİKLİ SORU YAN YANA

Bu hafta sonu yapılan AÖF sınavında sorulan 14’üncü soruda “Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?” ifadesi yer alırken, cevapları a) OECD, b) NATO, c) OPEC d) BM e) AB şıklarından oluştu. Sayfanın siyah bir çizgiyle bölünmesiyle 2 sütun halinde koyulan ve 14’üncü soruyla yanyana gelen 19’uncu soruda “1975 yılında oluşturulan Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?” cümlesi cevabında ise a) NATO, b)OECD, c) AET, d) BM, e)AB seçenekleri vardı. Doğru yanıt olan “OECD” 14’üncü soruda “a”, 19’uncu soruda ise “b” şıkkında yer aldı.

HATALI SORULAR NE OLUR

Konuyla ilgili uzman görüşüne göre hatalı sorularda sorunun iptali yoluna gidiliyor. İki soru bütün şıklarıyla aynı ise o soru iptal edilir. Bu sıradan bir durum değil. Teorik olarak merkezi bir sınav yapıldığında, test usulü bir sınav yapıldığında, soruların içerik olarak birbirinden farklı olması gerekir. Farklı unsurlar ölçmesi gerekir. Aynı unsur ölçecek soruların da niteliksel olarak birbirinden farklı verilerle sunulması gerekir. Ama büyük olasılıkla sorulardan bir tanesini iptal ederler, iptal ettikleri sorunun tamamını bütün adayların doğru yaptığını kabul ederler. Normal de soruların hepsini doğru yapan birisi 95 alıyorsa o 100 puana tamamlanır. Bu ÖSYM’nin uyguladığı bir yöntemdir. Anadolu Üniversitesi de bu bağlamda ÖSYM’nin merkezi değerlendirmede uyguladığı yöntemleri büyük ölçü de onlar da uygulamaları gerekir. Tekrar uzmanlar soruları inceler. Aynı verileri aynı özellikleri sorgulayan iki soruysa ve bunlar farklı değil eşdeğer sorularsa büyük ihtimalle iptal yoluna gidebilirler.” Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nden ise konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

AÖF SINAVLARI NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

AÖF Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Usul ve Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Bağıl Değerlendirme Esaslarına göre belirlenmektedir. Sınavlarda soru kitapçığı ve cevap kâğıdı olarak iki tür belge kullanılmaktadır. Sınavların değerlendirilmesi, notların kaydı, çizelgelere geçirilmesi, saklanması, öğrenci kütüklerine yazımı ve öğrencilere duyurulmasında bilgi işlem yöntemleri kullanılır. Sınav sonuçlarına, ilan edilme tarihinden itibaren 5(beş) işgünü içinde itiraz edilebilir. Bu süre geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz. Her dersin cevabı, o dersin isminin yazılı olduğu sütuna işaretlenmelidir. Yanlış sütuna yapacağınız işaretlemeler kesinlikle değerlendirilmez. Cevap kâğıdında mutlaka ilgili ders için ayrılan ve açıkça dersin adı yazılan sütunu kodlayınız.

Tüm sınavlar çoktan seçmeli test şeklinde hazırlanmakta ve bilgisayar ortamında değerlendirilmektedir. Bu sınavlarda öğrencilerin, derslerin her birinden ayrı ayrı başarılı olmaları gerekmektedir. Cevaplar değerlendirilirken doğru cevaplara puan verilecek, yanlış cevaplar için puan düşürülmeyecektir. Başka bir deyişle, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecektir. Bu nedenle soru kitapçıklarındaki soruların cevapsız bırakılmaması, öğrencilerin yararınadır. Sınavlarda öğrenci sayısına bağlı olarak, tek (A), iki (A,B) veya dört (A,B,C,D) kitapçık türü kullanılabilmektedir.

AÖF GÜZ DÖNEMİ BAHAR DÖNEMİ 

Yıl 1. yarı yıl (dönem) 2. yarı yıl (dönem)
Yıl 3. yarı yıl (dönem) 4. yarı yıl (dönem)
Yıl 5. yarı yıl (dönem) 6. yarı yıl (dönem)
Yıl 7. yarı yıl (dönem) 8. yarı yıl (dönem)

AÖF 2015-2016 AKADEMİK SINAV TAKVİMİ!

AÖF sınav 2015-2016 sınav takvimi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Buna göre; AOF Güz dönemi vize sınavlarının ardından ise 23-24 Ocak 2016 tarihlerinde güz dönemi final sınavları yapılacak. AÖF Bahar dönemi vize sınavları 16 - 17 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek. İkinci dönem ilk sınavlarının ardından ise 04 - 05 Haziran 2016 tarihlerinde yaz dönemi final sınavları yapılacak. Açıköğretim Fakültesi 2015-2016 dönemi tek ders sınavı ise 16 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak.

Güz Dönemi Ara Sınavı 12 - 13 Aralık 2015
Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı 23 - 24 Ocak 2016
Bahar Dönemi Ara Sınavı 16 - 17 Nisan 2016
Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı 04 - 05 Haziran 2016
2015-2016 Tek Ders Sınavı 16 Temmuz 2016

Bu nedenle soru kitapçıklarındaki soruların cevapsız bırakılmaması, öğrencilerin yararınadır. Sınavlarda öğrenci sayısına bağlı olarak, tek (A), iki (A,B) veya dört (A,B,C,D) kitapçık türü kullanılabilmektedir. Kayıt Yenileme Ders Ekle Sil Açıköğretim,İktisat,İşletme İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihi: 22 Şubat 2016 Pazartesi - 04 Mart 2016 Cuma Açıköğretim,İktisat,İşletme Mazeretli Kayıt Tarihi: 04 Mart 2016 Cuma 

Bu nedenle soru kitapçıklarındaki soruların cevapsız bırakılmaması, öğrencilerin yararınadır. Sınavlarda öğrenci sayısına bağlı olarak, tek (A), iki (A,B) veya dört (A,B,C,D) kitapçık türü kullanılabilmektedir. Kayıt Yenileme Ders Ekle Sil Açıköğretim,İktisat,İşletme İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihi: 22 Şubat 2016 Pazartesi - 04 Mart 2016 Cuma Açıköğretim,İktisat,İşletme Mazeretli Kayıt Tarihi: 04 Mart 2016 Cuma 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler