YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara Üniversitesi öğrencilerine müthiş haber
Ankara Üniversitesi öğrencilerine müthiş haber
27 Aralık 2012 11:11
Ankara Üniversitesi, faydalı model, yayın, patent gibi sonuçlara ulaşılabilecek çalışmaları teşvik etmek amacıyla yüksek lisans tezlerine 20 bin, doktora tezlerine 30 bin liraya kadar destek sağlayacak.

Ankara Üniversitesi'nin bilimsel araştırmalarından sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Elmalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite senatosunun, 28 Ağustos tarihinde aldığı kararla, konusu bakımından özgün ve üniversitenin lisansüstü öğrencileri tarafından hazırlanan araştırma-geliştirme projelerini destekleme kararı alındığını söyledi.

''Lisansüstü Öğrencileri İçin Araştırma Projesi Desteği (LÖPD)'' adı verilen proje kapsamında yüksek lisans tezlerine 20 bin, doktora tezlerine 30 bin liraya kadar destek sağlanacağını belirten Elmalı, 1 Ekim tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan karardan sadece yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yararlanabileceğini ifade etti.

Elmalı, çok güçlü bir akademisyen ve araştırma altyapısına sahip olduklarını vurguladı. Ankara Üniversitesi'nin bu farklılığını ortaya koyabilmesi ve araştırma üniversitesi kimliğini daha da öne çıkarabilmesi için bilimsel araştırma ve özellikle lisansüstü eğitime önem verdiklerini kaydeden Elmalı, ''Lisansüstü tezleri desteklemekteki amacımız hem lisansüstü öğrenci sayısını hem de tezlerin niteliğini arttırmak ve faydalı model, yayın, patent gibi sonuçlara ulaşılabilecek çalışmaları teşvik etmek'' dedi.

Her bilim dalına destek sağladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Elmalı, özellikle de sosyal bilimlerdeki projelere büyük önem verdiklerinin altını çizdi.


-''Destek miktarı diğerlerine oranla oldukça yüksek''-


Bu desteği sağlayan başka üniversitelerin de olduğuna değinen Prof. Dr. Elmalı, şöyle devam etti:

''Ankara Üniversitesi'nin verdiği destek miktarı diğerlerine oranla oldukça yüksek. Zaman içinde bu miktarı daha da arttırmayı düşünüyoruz.

Destek kapsamında proje bütçesinden sarf malzemesi ve hizmet alımları gideri ile araştırıcının kullanmakta olduğu bir cihazın proje için gereken parçasının temini ya da bakım onarımı için destek isteminde bulunulabilecek.''

Elmalı, başvuruların şubat ve ekim ayları olmak üzere iki dönemde kabul edildiğini ifade etti. Uygulama için şu ana kadar yüksek lisansta 14, doktorada 31 kişinin başvurduğunu vurgulayan Elmalı, yapılan değerlendirme sonrası tezlerin yüzde 95'inin destek almaya hak kazandığını dile getirdi.

Elmalı, bu sayıların desteğin farkındalığının oluşması ile daha da artmasını beklediklerini kaydetti.

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler