YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amaç öğrencilerin ülkelerini tanıması
Amaç öğrencilerin ülkelerini tanıması
Amaç öğrencilerin ülkelerini tanıması
12 Haziran 2008 / 07:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim Kurumları Kanunu'nda değişikliğe gidiyor. Yakın zamanda çıkarılacak olan kanun 'e-okul' sistemine uyduruldu. Kanun değişikliği sonrasında her sınıfta Atatürk Portresi, İstiklal Marşı ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin yanı sıra Türkiye haritası da olacak.


Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim Kurumları Kanunu'nun e-okul sistemine uydurulması amacıyla değişikliğe gidiyor. Kanun değişikliği sonrasında her derslikte Türkiye haritası olacak. Milli Eğitim Bakanlığı, e-okul sisteminin uygulamaya konulması sonrasında İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişikliğe gidilmesine karar verdi. MEB, İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Değişiklik taslağıyla ilgili sendikalardan da görüş alacak. Bakanlık tarafından hazırlanan taslakta tüm takip ve belgeleme sistemleri e-okul sistemine göre değiştirilirken, bazı eklemelerde de bulunuldu.


ÖĞRENCİ KAYITLARINDA MUHTARDAN GÖRÜŞ ALINACAK


Değişiklik taslağına göre, daha önce milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen ilköğretim okullarında kayıt işlemleri, artık Haziran ayı itibariyle başlatılacak. Değişikliğin mevcut haliyle yapılması durumunda, öğrencilerin yerleştirilmesini belirleyecek komisyonlar, okulların özelliklerine göre seçilen en çok beş okul müdüründen kurulacak. Komisyon, kayıt işlemlerinde ilgili köy ve mahalle muhtarlarından da görüş alacak.


TÜRKİYE HARİTASI TÜM SINIFLARA ASILACAK


İlköğretim Kurumları Kanunu'nun 145. maddesinde tüm sınıflarda Atatürk'ün portresi, Türk Bayrağı, İstiklâl Marşı, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin bulunması gerektiği ibaresine "Dersliklere Türkiye Haritası asılır" ibaresi de eklendi. Değişikliğin yasalaşması halinde ilköğretimde tüm sınıflarda Türkiye haritası zorunlu olarak asılacak. Taslakta bu değişikliğin, "öğrencilerin ülkesini tanımasına yardımcı olmak amacıyla" yapıldığı belirtildi.


 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler