YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ALES sınav sonucu açıklandı mı? (22 Kasım 2015 ALES sonucu)
ALES sınav sonucu açıklandı mı? (22 Kasım 2015 ALES sonucu)
01 Aralık 2015 16:32
Akademik lisansın kısaltması ALES sınavına girenler, sınav sonucunun açıklanıp açıklanmadığını ve ALES sınav sonucunun ne zaman açıklanacağını merak ediyor. 22 Kasım 2015 ALES sınav sonucu ne zaman açıklanacak?

22 Kasım 2015 tarihinde ALES sınavı yapıldı. ALES sınavına giren binlerce öğrenci sınav sonucuna odaklandı. ALES sınav sonucu açıklandı mı? 22 Kasım 2015 ALES sınav sonucu ne zaman açıklanır?

ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili ÖSYM’nin açıklamış olduğu kesin bir bilgi olmamasına rağmen, 2014 yılında yapılan ALES Sonbahar dönemi sınavının Aralık ayının başında açıklanmış olması nedeniyle bu yılda aynı tarihlerde açılanacağı tahmin ediliyor. 

Ales sınavı son bahar dönemi Kasım ayı içerisinde gerçekleşti. 22 Kasım 2015 Pazar günü yapılan, Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı olan ALES sonuçları iler ilgili detayları haberimizden öğrenebilirsiniz. ALES, Lisans ve son sınıf öğrencilerinin girmiş oldukları sınav yıl içerisinde ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak iki kez gerçekleşmektedir. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan ya da öğretim elemanı dışındaki kadrolardan eğitime giriş, yurt dışına lisansüstü eğitim gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Pazar günü sınava giren adaylar, 22 Kasım 2015 ALES Sınav Sonuçları ne zaman açıklanacak? merak ettiler. 

ALES olarak adlandırılan, lisans mezunları, bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanların başvurabildi sınav pazar günü gerçekleşti.  1-14 Ekim 2015 tarihinde başvuruları alınan, ALES Sonbahar Dönemi Sınavı, 22 Kasım 2015 tarihi itibariyle 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) ve Bişkek'te (Kırgızistan) yapıldı. 2015 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak. Peki, herkesin merakla beklediği ALES Sonbahar Dönemi Sınavı Sonuçları ne zaman açıklanır? ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili ÖSYM’nin açıklamış olduğu kesin bir bilgi olmamasına rağmen, 2014 yılında yapılan ALES Sonbahar dönemi sınavının Aralık ayının başında açıklanmış olması nedeniyle bu yılda aynı tarihlerde açılanacağı tahmin ediliyor. 

Adaylar 2015-ALES Sonbahar Dönemi Sonuçlarını ÖSYM https://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilecekler. 

ALES sonucu nasıl değerlendiriliyor?

ALES sınavı, çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. 

 

Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. 

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

ALES SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. 

Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır. 

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

 // Nuray
Berbat bir sinavdi aciklasalar ne olacak...
09 Aralık 2015 17:40
 // Nut
Neden aciklanmadi halaaaaaa...
03 Aralık 2015 12:46
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler