YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ALES Başvuruları ne zaman (2016 İlkbahar ALES)
ALES Başvuruları ne zaman (2016 İlkbahar ALES)
05 Mart 2016 08:27
ALES sınavına girecek olan adaylar ALES başvuruları ne zaman başlıyor? sorusunun cevabını merak ediyorlar. ALES İlkbahar başvuru tarihi açıklandı. ÖSYM, ALES'e başvuru tarihlerini yayınladı. 2016 ALES ilkbahar başvuruları ne zaman?

2016 ALES Başvuru ve Sınav Tarihi ÖSYM Açıklandı.ALES İlkbahar dönemi başvuruları başlama ve bitiş tarihi, ücreti, ALES sınav tarihi ile ilgili detaylı bilgiyi haberin ayrıntılarında ve kanalahaber.com da bulabilirsiniz. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı olarak tanımlanan ALES sınavına girecek olan adaylar ALES başvuruları ne zaman başlıyor? sorusunun cevabını merak ediyorlar.  

ALES BAŞVURULARI BAŞLIYOR (İLKBAHAR DÖNEMİ)

Akademik Personel Lisansüstü eğitim sınavı olarak bilinen ALES İlkbahar dönemi sınavı başvuruları başlıyor. ÖSYM,  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin 2016 sınav takvimine göre, belirlenen 2016 İlkbahar Dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı’nın (ALES) başvuruları, 15 Mart 2016 tarihinde başlayacak, 28 Mart 2016 tarihinde sona erecek. ALES’e girecek adayla için sınav tarihi, 8 Mayıs 2016 olacak. ALES sonuçlarının açıklanmasından sonra sonuçlar üç yıl süre ile geçerli olacak.   

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

ALES Başvuruları, 15-28 Mart tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi web adresinden yayımlanacak olan 2016 ALES İlkbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu ile yapılacak. ÖSYM Aday İşlemleri sisteminde geçerli fotoğrafı ve geçerli eğitim bilgisi bulunan adaylar; başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) gerçekleştirebilecek. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar ise başvurularını, başvuru merkezlerinden tamamlayacak. Eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar ise başvurularını, sadece ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri’nden yapabilecek. 

2016 ALES SINAV ÜCRETİ 70 TL

ALES sınavına girecek olan adayların, 70,00 TL olan sınav ücretlerini, başvuru kılavuzun son sayfasında bulunan bankalardan birine ya da ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırılacak. Ayrıca ALES ödemeleri, PTT şubeleri, internet bankacılığı, banka şubeleri aracılığıyla da ödenebilecek. Adaylar, ALES sınav ücretini,  Akbank, Denizbank, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirebilecek. Sınav ücreti ödeme işlemleri 15 - 28 Mart tarihleri arasında saat 23:59'a kadar devam edecek. 

AKADEMİK KARİYER İSTEYENLER İÇİN ALES ZORUNLU

Yükseköğretim kurumlarında hizmet veren araştırma görevlisi, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı, okutman, öğretim görevlisi ve uzman kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolarına girebilmek ve Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin ALES’ten geçerli puanı alması gerekiyor. Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuarlara yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlilik öğrencilerinin ALES’e girme zorunluluğu bulunmuyor. Fakat, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuarlardaki doktora programlarına başvuracak kişiler üniversite ya da yüksek teknoloji enstitüsü senatoları tarafından ALES sınavına girmesi ve geçmesi bekleniyor.

ales-icin-gerekli-olan-sartlar-neler_1549340_720_400.jpg

ALES NEDİR?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) kısaca, yükseköğretim kurumlarındaki kadrolara girişte ve lisansüstü eğitim başvurularında kullanılacak olan puanı almak için girilen sınavdır.

Sınavı yapan kurum olan ÖSYM’nin tanımına göre; 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

Eskiden LES (Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) adıyla yapılan bu sınav 2007 yılı itibariyle ALES olarak değiştirilmiştir.

ALES’e Kimler Başvurabilir?

Bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

ALES’e Kaç Kez Girilebilir?

Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? En Son Girdiğim Sınavın Puanını mı Kullanmalıyım?

Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularınızda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz.

ALES Ne Zaman Yapılıyor?

ALES, biri Bahar Dönemi (genellikle Mayıs ayından) biri Güz Dönemi (genellikle Kasım ayında) olmak üzere yılda 2 kez yapılmaktadır. Sınav başvurularını takiben 1-1,5 ay içerisinde sınav yapılır. Başvuru ve sınav dönemleri ÖSYM’nin internet sitesinden takip edilebilir. Ayrıca başvuru ve sınav tarihleri sitemizden ilgili dönemlerde duyurulmaktadır.

ALES Hangi Şehirlerde Yapılmaktadır?

Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa’da ve Bişkek’te (Kırgızistan) yapılacaktır. Bişkek’te sınav Türkiye saatiyle 09.30’da başlayacaktır.

 

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler