YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alakasız kişiye 100 lira ceza
Erzurum'da küçük Musa'nın kaçırılıp öldürülmesi olayının ardından okul giriş ve çıkış saatlerinde veliler adeta okul önlerinde nöbet tutmaya başladı.
Alakasız kişiye 100 lira ceza
12 Kasım 2009 / 20:08 Güncelleme: 12 Kasım 2009 / 20:08

Erzurum Valiliği tarafından alınan özel karar doğrultusunda bugünden itibaren il sınırları içerisinde ilgisi olmayan kişilerin ilköğretim okulları ile liselere 100 metreden fazla yaklaşmalarını yasaklanarak şüpheli görülen şahıslara 100 TL para cezası uygulanacak. 
 

İlköğretim okulu öğrencisi 12 yaşındaki Musa Kang'ın kaçırılarak öldürülmesinin ardından bir dizi önlem alan Valilik, Erzurum ili sınırları içerisinde ilgisi olmayan kişilerin ilköğretim okulları ile liselere 100 metreden fazla yaklaşmalarını yasakladı. Valilik Kararına göre, okul çevresine 100 metreden fazla yaklaşanlara, emre aykırı hareket etmekten 100 lira para cezası kesilecek.  
 

Valilikten yapılan açıklamada Erzurum il sınırları içinde kamu düzeninin sağlanması, özellikle okul çevrelerinde şiddetin önlenmesi, bu kararla özellikle giriş- çıkış saatlerinde okulların çevresinde olması muhtemel kavga, taciz gibi olayların önüne geçilmesi hedefleniyor. Okulların çevresine toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak işsiz, boşta gezen kişilerin uzaklaştırılmasına çalışılacak. Öğrencilere yönelik her türlü tehdit ve tehlikenin önüne geçilerek, uyuşturucu satıcıları ile ideolojik ve bölücü örgütlerin gençleri kandırmaları engellenecek. Bu karar Erzurum İl sınırları içerisinde bulunan ilköğretim ve lise düzeyindeki okulların bahçesini ve okul çevresinin 100 metre uzağını kapsıyor. 
 

Valilik açıklamasında alınan önlemlerle ilgili olarak, "İlköğretim ve lise düzeyindeki okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde, okul öğrencisi olmayan, okulla ilişiği bulunmayan ve öğrenci velisi olmayanlar bulundurulmayacak. Öğrenciler şiddet içeren olaylardan, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan, ruhsal bedensel, cinsel yönden etkileyecek müstehcen neşriyat, yasa dışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden korunacak. Böylece okul ile ilişiği olmayan, işsiz, güçsüz, boşta gezen, durumundan şüphelenilen kişilerin okul önü ve çevrelerini mekan tutmaları önlenecektir. Ayrıca ilköğretim ve lise düzeyindeki okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde, mazereti olmayan okul öğrencilerinin de bulunmalarına izin verilmeyecektir. Kararlara uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesinin birinci fıkrası uyarınca 100 lira para cezası kesilecek." 
 

VELİLERU YGULAMADAN MEMNUN 
 

Öte yandan üzücü olay sonrası tedirgin olan veliler bugünler de adeta okul önlerinde nöbet tutmaya başladı. Çocuklarının ellerinden tutarak okula getiren ve çıkışta da alan veliler, Valilik uygulamasının caydırıcı olabileceğini belirttiler. Uygulamayı son derece yerinde bulan veliler, "Bu uygulama gerekli. Olay sonrası Erzurum'da veliler çok tedirgin. Herkes çocuğunun kaçırılması endişesini taşıyor. Bu yüzden işi gücü bırakıp çocuklarımızı giriş ve çıkışlarda kendimiz okula getiriyoruz." dediler.
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler