YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adı konamayan hastalık, OKULU KAPATTIRDI
Yaban domuzları köydeki hayvanlarla birlikte yaşıyormuş
Adı konamayan hastalık, OKULU KAPATTIRDI
02 Mayıs 2009 / 12:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hakkari'nin Akbulut köyünde çocuklarda görülen yüksek ateş ve burun kanaması şikayetlerinden dolayı köy okulu tatil edildi. Yaban domuzlarının köydeki hayvanlarla birlikte yaşadığını belirten köylüler, dünyayı etkileyen 'Domuz Gribi'nden korkuyor.


Hakkari'ye 40 kilometre uzaklıktaki 50 haneli Akbulut köyünde özellikle çocuklarda başgösteren hastalıktan dolayı köy okulu tatil edildi.


Geçen hafta içerisinde özellikle çocuklarda başgösteren şiddetli öksürük, yüksek ateş, baş ağrısı, mide bulantısı, karın ağrıları ve burun kanaması gibi şikayetler üzerine Sağlık İl Müdürlüğü harekete geçti.


Köydeki bütün çocuklarda sürekli öksürük ve halsizlik şikayeti tesbit edildi. Çocuklarda görülen şikayetler üzerine Sağlık Müdürlüğü'nce görevlendirilen ekip, köyde 70 çocuktan kan örneği ve içme suyu numunesi aldı.


Köylüler adı konmayan salgının, dünyada yayılan 'Domuz Gribi' hastalığı çıkmasından şüpheleniyor. Sağlık İl Müdürlüğü, bölgede öldürücü Domuz Gribi'nin görülmesi ihtimalinin çok düşük olduğunu, çocuklarda görülen hastalığın mevsime bağlı üst solunum yolu enfeksiyonu ve yetersiz beslenmeden kaynaklandığını tahmin ediyor. Sağlık ekipleri bütün bunlara rağmen hastalıkların ana kaynağını araştırıyor.


Şeyma Bozkurt adlı öğrenci, bir haftadan beri hasta olduğunu, bundan dolayı evden dışarı çıkamadığını belirtti.


Köydeki pek çok çocuğun bu şekilde hasta olduğunu söyleyen Şeyma Bozkurt, şiddetli baş ağrısı, karın ağrısı ve sürekli burun kanaması geçirdiğini kaydetti.


Sürekli öksürdüğünü belirten 5. sınıf öğrencisi Diyar Bozkurt ise, son zamanlarda televizyonlarda duydukları Domuz Gribinden çok korktuklarını, köylerinde yaban domuzlarının çok sayıda olduğunu söyledi.


Köyün gençlerinden Menduh Bozkurt ise sadece kendisinin son bir hafta içerisinde 40'tan fazla domuz gördüğünü, domuzların tarlalarına büyük zarar verdiğini, köydeki hayvanlarla domuzların aynı yerde otladıklarını kaydetti.


Köy azası Abdullah Bozkurt da bir haftada köydeki bütün çocukların hastalandığını, bundan dolayı okulun kapatıldığını dile getirdi.


 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler