YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açıklama geldi, 2009'da KPSS-B sınavı yok
Bakan Yazıcı sonunda beklenen açıklamayı yaptı
Açıklama geldi, 2009'da KPSS-B sınavı yok
10 Temmuz 2009 / 07:52 Güncelleme: 10 Temmuz 2009 / 00:00

Bir kaç hafta önce gündemi en meşgul eden konu Bakan Yazıcı'nın yaptığı iddia edilen ve 2010 yılındaki genel KPSS sınavının 2009'a çekileceği yönündeki açıklamalardı. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı yıl ortasına alınması planlanan sınava tepkileri "haksız ve mesnetsiz suçlamalar" olarak değerlendirmiş ve gecikmeli de olsa bir basın açıklaması yapmıştır. İşte Devletin resmi ajansı AA'ya yapılan açıklama...ÖSYM'nin sınav takvimi ve kapasitesi dikkate alındığında 2009 yılı içerisinde yeni bir genel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) yapılmasının mümkün olmadığı, genel KPSS'lerin planlandığı gibi 2010 yılında Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSYM Başkanlığınca belirlenecek tarihlerde gerçekleştirileceği bildirildi.


Son günlerde KPSS tarihleriyle ilgili farklı değerlendirme, yorum ve beklentiler üzerine Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın Basın Müşavirliğinden yazılı bir açıklama yapıldı.


Açıklamada, (A) Grubu Kadrolar (Müfettiş yardımcısı, uzman yardımcısı, stajyer kontrolör, kaymakam adayı gibi) ve öğretmen kadrolarına yönelik KPSS'lerin her yıl, (A) Grubu, öğretmenlik ile (B) Grubu olarak tanımlanan kadrolara (memur, bilgisayar işletmeni, mühendis, tekniker, hemşire gibi) yönelik Genel KPSS'lerin ise 2 yılda bir yapılmasının yerleşik hale geldiği kaydedildi.


En son Genel KPSS'nin, lisans mezunları için ''(A) Grubu, öğretmenlik ve (B) Grubu kadrolar dahil'' 28-29 Haziran 2008, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için ''Sadece (B) Grubu kadroları kapsayan'' sınavın ise 21 Eylül 2008 tarihlerinde gerçekleştirildiği anımsatıldı.


Açıklamada, bu yıl 27-28 Haziran tarihlerinde ise (A) grubu kadrolar ve öğretmenlik için KPSS yapıldığı belirtildi.


Devlet Personel Başkanlığından sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, ''Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının uzman, mühendis veya müfettiş gibi kadrolara nitelikli eleman bulamadıklarına'' dikkati çekerek, ''Mümkün ve uygun olması ve gerekli görülmesi halinde Genel KPSS'nin 2009 yılı sonunda da yapılabileceği''ne ilişkin bazı gazetelerde yayımlanan değerlendirmesinin ardından, kamuoyunda, 2009 yılının Eylül ayında veya 2009 yılı içerisinde yeni bir genel KPSS'nin yapılacağı yönünde beklentiler oluştuğu belirtildi.


Bu değerlendirme ve beklentilerin bazı basın-yayın organlarında yer aldığı, sanal ortamda yayın yapan kimi sitelerde haksız ve mesnetsiz suçlamalarda bulunulduğu ifade edilen açıklamada, ilgili kurumlar nezdinde, ''mümkünlük, uygunluk ve gereklilik'' kapsamında yapılan görüşme ve değerlendirmelerin ardından konunun netliğe kavuştuğu bildirildi. Açıklamada, ''Buna göre, 2009 yılı içerisinde yeni bir genel KPSS'nin yapılması, ÖSYM'nin sınav takvimi ve kapasitesi dikkate alındığında mümkün olamayacağından, Genel KPSS'ler planlandığı gibi 2010 yılında Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSYM Başkanlığınca belirlenecek tarihlerde gerçekleştirilecektir'' denildi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler