YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açık lise kayıtları ne zaman yapılacak? AÖL kayıt işlemleri 2016
Açık lise kayıtları ne zaman yapılacak? AÖL kayıt işlemleri 2016
09 Ağustos 2016 08:55
Açıktan lise okumak isteyen binlerce öğrenci AÖL'de eğitim görüyor. sınavdan sınava girerek mezun olan AÖL öğrencileri başarılı olursa liseden mezun oluyor. 2016 AÖL kayıtları ne zaman yapılacak? AÖL kayıt işlemleri 2016'yı sizler için araştırdık.

Açık Lise (AÖL) kayıtları için geri sayım başladı öğrenciler AÖL'e kayıt olmak için sabırsızlıkla bekliyor. AÇıköğretim Lisesi'nin kısa yazılışı olan AÖL'e kayıtlar ne zaman yapılacak? 2016 AÖL kayıt işlemlerinin detayları haberimizde. 

AÖL açık lise kayıtları başladımı? Sorusu  2016-2017 yılında açık lisede öğrenim görecek yeni öğrenciler ve daha önceki dönemlerde eğitim gören ve kayıt yenileyecek olan öğrenciler tarafından merak ediliyor.

2016 yılına en son olarak 3. dönem kayıt yenilemesinin yapılmasından sonra sıra şimdi yeni eğitim yılında yapılacak olan kayıt işlemlerinde. Peki, AÖL kayıtları ne zaman yapılacak? Lise eğitimini farklı sebeplerden dolayı dışarıdan tamamlamak zorunda kalan öğrenciler için geçtiğimiz yıl zorlu bir eğitim dönemi geçti. Sınav sonuçlarının açıklamasından sonra aöl öğrencileri içim yeniden kayıt dönemi başlayacak. Açık lise kayıtları ne zaman başlayacak.

2016-2017 eğitim yılında kayıt yaptıracak öğrenciler için geri sayım başladı. Geçtiğimiz yıl 2 Eylül ve 2 Ekim tarihinde gerçekleşen yeni kayıt döneminin bu yılda bu tarihlere yakın bir dönemde yapılması bekleniyor.

Açıköğretim Lisesi tarafından henüz yeni dönemin kayıt tarihleri ile ilgili bir açıklama  gelmedi. AÖL 2016 - 2017 eğiti yılı iş takvimi yayınlandığında haberimizde ve ajanshaber.com da olacak. Aöl kayıt yenileme tarihi ile nasıl yapılacak? Sorusu ile Açık lise öğrencileri AÖL kayıt yenileme için hangi işlemleri sırasıyla yapmak zorunda? AÖL kayıt evrakları neler? 

AÖL AÇIK LİSE KAYITLARI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Açık lise kayıt tarihleri öğrenciler tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. 2016-2017 eğitim yılında yeni kayıt olacak ya da kayıt yenileyecek olanlar 2016-2017 AÖL kayıt tarihlerinin açıklanmasını bekliyorlar. Açık Lise yeni dönem kayıtları ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yıl kayıt işlemlerinin Eylül'ün ilk haftasında gerçekleşmesinden dolayı bu yılda bu tarşh aralıklarında gerçekleşmesi bekleniyor.  Açık lise 2016 iş takvimi şöyle idi.

acik.jpg

AÖL AÇIK LİSE KAYIT YENİLEME BAŞVURU TARİHLERİ

Açık Öğretim Lisesi 2015 – 2016 Eğitim Öğretim Yılı III. Dönem Kayıt Yenileme Başvuru Tarihleri: 26 Nisan-05 Mayıs 2016'dır.

AÖL Kayıt Yenileme İşlemini Kimler yaptıracak?

Öğrencilik durumu silik, donuk veya aktif olan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemi yaptıracaktır. Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar dönem sınavına katılamaz.

AÖL 3. DÖNEM KAYIT YENİLEME BAŞVURU YERİ 

İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlükleri.

AÖL BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR - KAYIT YENİLEME KATILIM BEDELİ 

Açık Öğretim Lisesinde kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen Kayıt Yenileme Katılım Bedelini ödemek zorundadır. 2016 yılında, bir dönem için Kayıt Yenileme Katılım Bedeli, 35 TL olarak belirlenmiştir.

KAYIT ÜCRETLERİ NE ZAMAN NEREYE YATACAK

AÖL kayıt ücreti yatıracak olan Öğrenci adayı, T.C. Kimlik numarasını beyan ederek Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine giderek MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına, 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (Not: Halk Bankası ayrıca havale ücreti talep etmektedir.)

Kayıt yenilemek için Katılım Bedelinin ödendiği, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayıt yenilemenizin gerçekleşmesini engeller. Bunun için Katılım Bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

Kayıt Yenileme katılım bedelinin 5 TL’ si ise Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir. Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak yapılan öğrencilerimiz Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne kitap, resmi yazı vb. nedenlerle müracaat ettiklerinde kendilerinden 5TL Kayıt Yenileme katılım bedeli alınacaktır. Öğrencilerimizin ikinci bir defa katılım bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5TL katılım bedeli makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Okul aile birliği hesabına öğrenciler tarafından ATM’lerden yatırılan ücretlerde banka tarafından havale masrafı kesilmesi durumunda, halk eğitimi merkezi müdürlükleri makbuz karşılığında öğrencilerden alıp, toplu olarak okul aile birliği hesabına yatırabilirler. Kayıt Yenileme Katılım Bedeli anlaşmalı bankaların ATM’lerin den yatırılmaktadır.

kayit.jpg

 

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR

18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin yılda 2 dönem, 3. Dönem sınavının ilk günü itibariyle 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 dönem kayıt yenilemeleri zorunludur. Öğrenciler, sınavlara girebilmek için Kayıt Yenileyerek ders seçimi yapmak zorundadırlar. Kayıt Yenileme tarihleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takviminde yayınlanır. 

AÖL Kayıt Yenileme Katılım Bedeli Hangi Bankaya Yatacak

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik numarasını beyan ederek Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine giderek Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına, 20 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (Not: Halk Bankası ayrıca havale ücreti talep etmektedir.)

Kayıt Yenileme bedelinin 5 TL' si ise Halk Eğitim veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.

Kayıt Yenileme için Katılım Bedelinin ödendiği, sistem üzerinden görünmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayıt yenileme işlememizin gerçekleşmesini engeller. Bunun için Katılım Bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

2. Adım: Kaydınızı Gerçekleştirmek İçin İrtibat Bürosuna gidiniz.
Kayıt Yenileme ücretini yatırdığınıza dair dekont ile bulunduğunuz yerdeki İrtibat Bürosuna gidiniz.
Kayıt Yenileme işlemlerinizi gerçekleştirirken nüfus kayıt bilgilerinizi, adresinizi ve özellikle sınava yerinizi güncellemeyi unutmayınız.

3. Adım: Derslerinizi Seçiniz
Öğrencilik durumu Aktif hâle gelen öğrenciler, sisteme girerek sınava girecekleri dersleri seçerler. Ders seçimindeki tüm sorumluluk öğrenciye aittir.

Kayıt Yenileme Döneminde Kimler Kayıt Yenileme İşlemini Yaptırmalı 

İçinde bulunulan dönem itibariyle Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik durumdaki öğrenciler kayıt yenileyebilirler.
Not: Şehit ve gazilerimizin eş ve çocukları, evlendikleri takdirde "Katılım Bedeli" ödemek zorundadırlar.
Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Katılım Bedeli, her yıl Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenir. Katılım bedelleri Açık Öğretim Lisesi ve kayıt yaptırılan İrtibat Bürosu hesaplarına ayrı ayrı yatırılır.

AÖL AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KİMLER KAYIT YAPTIRABİLİR

a) İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar.
b) Bakanlığımıza bağlı veya diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim düzeyindeki genel lise ve Meslek Liselerinden ayrılanlar.
c) Astsubay hazırlama okulları, askeri ve polis okulları, Anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri, Anadolu güzel sanatlar liseleri,

Spor liseleri, askeri liseler, sosyal bilimler liseleri, Anadolu lisesi türü okulların fen liseleri alanı programı uygulayan liselerden ayrılanlar, Resmî ve yabancı dil ağırlıklı liseler, özel Anadolu liseleri, fen liseleri ve sağlık meslek liseleri.

d)Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Ataşeliklerinden Denklik Belgesi alanlar.
e)Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak öğrencilik durumu Silik olanlar, ya da Açık Öğretim Lisesinden veya Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname alanlar.Yeni Kayıt Başvurusu İçin Gerekli Evrakları

2015 2016 AÖL AÇIK LİSE KAYDI İÇİN GEREKLİ BELGELER

1) İlköğretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Öğrenciler;

T.C. Kimlik No Beyanı,
Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm. ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,
Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).
Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
İlköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı (diploması kayıp olanlar Diploma Kayıp Örneğinin aslı ile) ya da denklik belgesinin aslı,
2) Orta Öğretim Ara Sınıflarından Ayrılanlar;

T.C. Kimlik No Beyanı,
Alan seçmeli sınıf sistemi, sınıf sistemi ve kredili sistemden ayrılan öğrenciler, tasdikname ve Başarı Durum Belgesinin aslı, (Ek 2 belgesi)
Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf
Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).
Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
3) Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olanlar;

T.C. Kimlik No Beyanı,
Eğitim Ataşeliklerinden veya İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınan kredisi ve toplam dönemi yazılı denklik belgesinin aslı,
Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,
Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).
Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı

4) Açık Öğretim Lisesinde Kayıtlı Ancak; Öğrencilik durumu "Silik" Olanların Başvuruları:

Silik Kaydı yaptıracak öğrenciler; (Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırdıktan sonra en az 2 dönem üst üste kayıt yenilemeyen öğrenciler);
Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren belgenin aslı.
 
5) Açık Öğretim Lisesinden Tasdikname Alarak Ayrılanlar (Belgeli form c işlemi);

T.C. Kimlik No Beyanı,
Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,
Kayıt ücretinin yatırıldığı gösteren banka dekontunun aslı,
Açık Öğretim Lisesinden aldığı tasdiknamenin aslı,
Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).
6) Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Tasdikname almış öğrenci:

T.C. Kimlik No Beyanı,
Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,
Mesleki Açık Öğretim Lisesinden aldığı tasdikname belgesinin aslı,
Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).

AÖL KİMLERDEN KAYIT ÜCRETİ ALINMAZ

a) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında şehit olanların eş ve çocuklarından, aynı mücadelede gazi
olanların ile eş ve çocuklarından;
b) Terörle mücadelede görevini yaparken şehit düşenlerin eş ve çocuklarından, aynı
mücadelede gazi olanlar ile eş ve çocuklarından;
c) Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar ile İstiklal Madalyası verilmiş
olanlardan,
d) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenlerden,
durumlarını belgelendirmek şartıyla kayıt yenileme bedeli alınmayacaktır.
Söz konusu belgelerin fotokopileri alınacak ve üzerine “aslı gibidir” ibaresi yazılarak sisteme tarandıktan sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.
Not: Şehit ve gazilerimizin eş ve çocukları, evlendikleri takdirde “Katılım Bedeli” ödemek zorundadırlar.
Not: Kayıt yenileme bedeli ilgili bankalara ve doğru hesaba süresi içerisinde yatırılmamışsa Kayıt Yenileme İşlemi yapılamaz. 
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler