YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açık eğitim üçüncü 4 yıla çekiliyor
Açık eğitim üçüncü 4 yıla çekiliyor
28 Şubat 2012 08:08
AK Parti 4+4+4 kesintili zorunlu eğitim teklifinde değişikliğe gidiyor. Öğrencilere zorunlu eğitimi açık öğretim yolu ile tamamlama şansı ilköğretimin 2’nci kademesinden sonra verilecek.

HÜKÜMET, kamuoyunda kız çocuklarının eğitimini kesintiye uğratacağı tartışmaları yaratan 4+4+4 kesintili zorunlu eğitim teklifinde operasyona hazırlanıyor. Ak Parti, “açık eğitimin” teklifte olduğu gibi 1’inci 4 yıl yerine, 2’nci 4 yıldan sonra yapılmasını önerecek. TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda sert tartışmalardan sonra alt komisyona havale edilen teklifte bir dizi revizyon yapılacak. Ak Parti grup başkanvekillerinin imzasını taşıyan teklifin, “İlköğretim birinci kademe sonrasında hangi açık öğretimle ilişkilendirileceği ve zorunlu eğitim kapsamına alınacağı Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir” hükmü değiştirilecek.
Planlanan değişiklikle öğrencilere zorunlu eğitimi açık öğretim yolu ile tamamlama şansı ilköğretimin 2’nci kademesinden sonra verilecek. Bir öğrenci, 14 yaşından sonra açık öğretim programları ile yani okula gitmeden evinde zorunlu eğitimin geri kalan 4 yılını tamamlayacak. Ancak bu düzenleme ilk 8 yıllık eğitimin kesintisiz olması anlamına gelmiyor. Ak Parti teklifteki, 4+4 bölümüne ilişkin uygulamasından vazgeçmiyor. Bu da imam hatip okullarının orta kısmının açılması ve öğrencilerin mesleki eğitime ilk 4 yıldan sonra yönlendirilmesi anlamı taşıyor.

Başarı puanı değişecek

Bir değişiklik de “başarı puanı” bölümü için planlanıyor. Teklif, üniversiteye girişte önem taşıyan başarı puanının hesaplanması konusunda, “Ortaöğretim bitirme başarı notları en küçük 100, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülür” hükmündeki 500, 250 olarak değiştirilecek. Böylece başarı puanı yüksek olanlar ile düşük olanlar arasında haksız rekabet olması önlenmeye çalışılacak.

Eğitim yaşı tartışması

Meslek lisesini bitirip aynı alandaki bir yüksek öğretim programına devam etmek isteyenlerin ortaöğretim başarı puanının yüzde 6’sının, başarı puanına eklenmesine ilişkin düzenlemede de değişiklik yapılacak. Puana yapılacak ekleme yüzde 4 ile sınırlı tutulacak. Ak Parti, eğitime başlama yaşının kaç olması gerektiği konusunu tartışıyor. Teklif bunu 6 yaş olarak öngörüyor. Bu konuda bir değişikliğe gidilebileceği belirtiliyor. Bu öneriler, AK Partili milletvekilleri tarafından alt komisyon çalışmalarında gündeme getirilecek. (Hürriyet)

Eğitim sisteminde olması gereken4
 // Temur
Öyle ise bu durum korkutmamalı teşvik edilmelidir. Bu çocukların kadavra ile çalışacakları anlamına gelmezken, çocuklarımız çevresi ile bilhassa hayvanlar ile ilişkilerinden aslında cesetlere bile nasıl alışık olduklarını fark edenler bu eğitimin daha olumlu olduğunu bilebilecektir. Kaldı ki zaten bir cesede veya kan görmeye tahammül edemeyn hiçbir kimse tabi ki çocuk bile bu branşı tercih etmeyecektir. Hatta çocukların bu eğitimleri esnasında yapamadıkları v...
28 Şubat 2012 20:41
Eğitim sisteminde olması gereken5
 // Temur
Hatta çocukların bu eğitimleri esnasında yapamadıkları veya istemedikleri branşı değiştirme imkanları da olacaktır....
28 Şubat 2012 20:41
Eğitim sisteminde olması gereken3
 // Temur
mesleğe yönlendiren, 4.sınıfta bu durumu kesinleşen ve 5.sınıf ile 9.sınıflar arasında mesleki eğitime dönük her türlü teorik ve pratik eğitimi alan öğrenciler ile kendi iç bünyemizi güçlendirmeliyiz.Burada tıp tercih eden öğrenci de yaşına uygun şekilde gerekli teorik ve pratik bilgileri almaya başlayacaktır. Bir nevi hemşireliği düşünün. Buna benzer bir şekilde doktorlar da işleri ile küçük yaşta iç içe olup, gelişecekler. Unutulmaması gereken şey...
28 Şubat 2012 20:40
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler