YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
700 KPSS şüphelisi ByLock'cu çıktı
700 KPSS şüphelisi ByLock'cu çıktı
03 Ekim 2016 07:04
MİT tarafından deşifre edilen FETÖ’nün iletişim programı “ByLock”, 700 KPSS şüphelisinde çıktı. Yazılımın başta HSYK seçimleri için geliştirildiği de belirlendi

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen 15 Temmuz soruşturmasında yeni bilgilere ulaşıldı.

Askeriye, yargı, emniyet, sağlık ve eğitim gibi alanlarda, devlet kadrolarında yer alan FETÖ mensuplarının kullandığı “ByLock” programı şimdi de 2010 KPSS şüphelilerinde de çıktı.

MİT tarafından ortaya çıkarılan söz konusu programla ilgili, kurumlara bilgi verilirken, bir liste de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Örgütün tabanında “ByLock” kullanan 170 bin kişiye ulaşıldığı ifade edilmişti. KPSS kapsamındaki “Eğitim Bilimleri” testinde 100 ve üzeri doğru yapan 3 bin 227 şüpheliden 700’ünün “ByLock” kullanıcısı olduğu listede belirlendi.

Söz konusu şüphelilerden çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu bildirilirken, programı aktif olarak kullandıkları belirlenen şüpheliler arasında örgütte “Abi” ve “Abla” konumda bulunan isimlerin olduğu ifade edildi.

HÂLEN AKTİFLER

Programı kullanan şüpheli isimlerin, “himmet” raporunda, FETÖ’ye ait dershane ile okullarında çalıştıkları tespit edildi. Söz konusu şüpheli isimlerin örgüt içerisinde aktif olarak görevlerinin devam ettikleri değerlendiriliyor.

Alınan bilgiye göre, “ByLock” programı ilk olarak 2014’te yapılan HSYK seçimleri için geliştirildi ve kullanıldı. Program sayesinde hâkim ve savcıların örgütten gelen talimatlarla seçim çalışmalarını yürüttükleri bildirildi.

Daha sonra örgütün programın kullanışlı olduğunu değerlendirerek, bütün tabana yaydığı ve aktif olarak kullanmaya devam ettiği kaydedildi.

Diğer yandan “ByLock” ile ilgili tespit çalışmaları derinleşerek ilerleyecek. Bu kapsamda, bakanlıklarda halen tespit edilemeyen FETÖ mensuplarının ayıklanması için “ByLock” kullanıcı olup olmadıklarına bakılacak. Tespit edilen isimler için de soruşturma açılacak ve gözaltına alma süreci olacak. 

 

TÜRKİYE GAZETESİ

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler