YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5. Uluslararası Coğrafi Bilgi Sistemleri Konferans
5. Uluslararası Coğrafi Bilgi Sistemleri Konferans
5. Uluslararası Coğrafi Bilgi Sistemleri Konferans
03 Temmuz 2008 / 07:16 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, küreselleşme sürecinin getirdiği imkan ve olumsuzluklara işaret ederek, “Bundan yararlanmasını bilirseniz dezavantajları avantaja dönüştürmüş olursunuz” dedi.


Fatih Üniversitesince düzenlenen “5. Uluslararası Coğrafi Bilgi Sistemleri Konferansı”, üniversitenin İstanbul Yerleşkesi'nde başladı.


Konferansta konuşan Çelik, konferans için yurt dışından gelen davetlilerin “trafik haricinde rüyalar kenti” olan İstanbul'da iyi vakit geçireceklerine inandığını söyledi.


Fatih Üniversitesine 4 yıl önce geldiğini ancak her geldiğinde üniversiteyi daha gelişmiş bulduğunu ifade eden Çelik, üniversitenin 55 ülkeden öğrencisi ve insan kaynaklarıyla her geçen gün büyük bir ivme göstererek geliştiğini kaydetti.


Çelik, küreselleşmenin üzerinde düşünülmesi gereken bir olgu olduğunu, gittiği her ilde ve mekanda öğretmen ve öğrencilere bu konu hakkında konferanslar verdiğini anımsattı.


Öğretmen ve öğrencilerin kendisine “Küreselleşme iyi mi, kötü mü, taraf mı olmalıyız, karşı mı olmalıyız?” şeklinde sorular yönelttiğini belirten Çelik, “artık bu soruları sormanın zamanının geçtiğini” söylediğini bildirdi.


Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın “Küreselleşmeye karşı çıkmak, yer çekimi kuvvetine karşı çıkmaktır” sözünü anımsatan


Çelik, “İstediğiniz kadar karşı çıkalım. Hiçbir faydası olmaz. Küreselleşme dünyayı bir köy haline getirdi. Küreselleşme diye bir süreç var. Bunun getirdiği olumsuzluklar var mı? Var. Getirdiği imkanlar var mı? Elbette var. Siz bundan yararlanmasını bilmelisiniz. Bundan yararlanmasını bilirseniz dezavantajları avantaja dönüştürmüş olursunuz” diye konuştu.


Özellikle iletişim ve ulaşım araçlarındaki gelişmenin dünyayı küçülttüğünü dile getiren Bakan Çelik, 20. yüzyılın en büyük keşfinin internet olduğunu vurguladı.


Çelik, bilgisayarın beşikten mezara kadar insanoğlunun olmazsa olmazı olduğunu, coğrafi bilgi sistemlerinin de hayatın bir parçası haline geldiğini söyledi.


Bakanlık olarak eğitim müfredatını tepeden tırnağa yenilediklerini kaydeden Çelik, ilköğretimden ortaöğretime kadar ezberciliğe dayanan sistemi yapılandırarak öğrenciyi soru sormaya, sorgulamaya, analiz ve sentez yeteneğini geliştirmeye kanalize eden bir sisteme geçtiklerini kaydetti.


Çelik, bu kapsamda coğrafya kitaplarının da içeriğinin yenilendiğini, eğitim sistemini internet ve bilgi ile donattıklarını anlattı.


ÖĞRENCİLERE E-MAİL ADRESİ


Milli Eğitim Bakanı Çelik, bakanlığı döneminde Türkiye'deki okulları 600 bin bilgisayarla donattıklarını ifade etti. Çelik, şöyle devam etti:


“Şu anda öğrencilerin yüzde 90'ından fazlası Türkiye'nin en uzak köşesinde olsalar bile artık hızlı internetten faydalanıyor. Bakanlık olarak, Türk Telekom ile yaptığımız işbirliği kapsamında, birkaç yıl içinde bütün dış taarruzlara kapalı olarak, öğrencilerimize e-mail adresi vereceğiz. Bu şekilde aileler, öğretmenler ve öğrenciler interaktif olarak birbirleriyle haberleşecek.”


Çelik, bilimsel çalışmaların amacının merakı gidermek olduğunu, bunun bir de insanlığa fayda tarafının bulunduğunu dile getirerek, söz konusu konferansın bilime fayda sağlayacağına inandığını söyledi.


REKTÖR BORAT


Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Borat, konferansın 2001 yılında düzenlenmeye başlandığını, konferansa yurt dışından çok sayıda bilim adamı ve çeşitli kurumlardan davetlilerin katıldığını bildirdi.


Borat, coğrafi bilgi sistemlerinin konu edileceği konferansta, fuar ve grup çalışmalarının, workshopların ve panellerin düzenleneceğini anlattı.


Konuşmaların ardından Rektör Borat, Bakan Çelik'e plaket verdi ve bir vazo hediye etti.


Bakan Çelik, konferans düzenleme komitesince, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin coğrafi bilgi sistemini en iyi kullanan belediye seçilmesi nedeniyle İstanbul


Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi Başkanı Prof. Dr İbrahim Baz'a plaket verdi.


Konuşmaların ardından Bakan Çelik, coğrafi bilgi sistemleri fuarının açılışını yaparak, yetkililerden bilgi aldı.


Konferans 5 Temmuza kadar Fatih Üniversitesinin İstanbul Yerleşkesi'nde sürecek.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler