YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4+4+4'e bir eleştiri de KESK'ten geldi
4+4+4'e bir eleştiri de KESK'ten geldi
10 Mart 2012 16:44
''4 4 4 formülasyonu, eğitim hakkına bütün kesimlerin ulaşmasını engelliyor''

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, ''4 4 4 formülasyonu eğitim hakkına bütün kesimlerin ulaşmasını engelliyor'' dedi.

Özgen, Eğitim Sen'in düzenlediği ve ''eğitimde 4 4 4 formülü''nün tartışıldığı ''Kesintisiz Zorunlu Kamusal Bilimsel Eğitim'' başlıklı panelde, temel insan hakkı olan eğitimin tek taraflı biçimlendirilmesinin toplumda sıkıntı yaratacağını söyledi.

Mevcut eğitim sisteminin yamalı olduğunu ileri süren Özgen, çok dilli, çok kültürlü, zorunlu ve kamusal bir eğitim sistemi istediklerini belirtti.

Özgen, ''4 4 4 formülasyonu eğitim hakkına bütün kesimlerin ulaşmasını engelliyor. Kademelendirme sistemiyle dezavantajlı kesimlerin, daha yüksek eğitime ulaşmaları zorlaşıyor. Bu formül, toplumsal cinsiyette ve bölgesel bağlamda ayrımcılık içeriyor. 4 4 4 sistemi kendi içinde uluslararası sözleşmelere de aykırılıklar barındırıyor'' dedi.

Yeni bir eğitim modeline ihtiyaç olduğunu vurgulayan Özgen, 4 4 4 sisteminin ihtiyaçları karşılamayacağını ileri sürdü.

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız da zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasa teklifinde her gün değişiklikler yapıldığını ve teklifin tartışılırlığının bile bulunmadığını iddia etti.

Teklifin eğitim alanındaki hiçbir soruna çözüm getirmediğini öne süren Yıldız, yasa teklifine tepkilerini sokaklarda göstereceklerini kaydetti. (AA)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler