YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4+4+4 hakkında bilgi verdi...
4+4+4 hakkında bilgi verdi...
12 Mart 2012 17:55
MEB Bakanı Ömer Dinçer, CNN Türk'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''Bugün biz eğitim sisteminin tamamını altüst etmiyoruz, yapısal bir düzenleme yapıyoruz, süreyi uzatıyoruz ve 4 4 4 diye üç kademeli hale getiriyoruz'' dedi.

Dinçer, CNN Türk'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarılmasını öngören teklifinin görüşülmesi sırasında TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda yaşananlara ilişkin değerlendirilmesinin sorulması üzerine Dinçer, programından dolayı komisyon toplantısına katılamadığını belirtti.

Bu toplantılarda muhalefetin konuyla ilgili konuşması için tüm demokratik fırsatların tanındığını dile getiren Dinçer, ''Bir hafta boyunca neredeyse muhalefet konuştu orada. 'Bu mesele tartışılmadı' denildiği halde orada günlerce konuşulanın, günlerce tartışılanın gözardı edildiği bir süreç izlendi'' dedi.

Dinçer, Komisyondaki tartışmalara ilişkin şunları söyledi:

''Bir konu tartışmak ayrı bir şeydir, bir süreci engellemek ayrı bir şeydir. Bir sürece karşı direnmek ayrı bir şeydir. Ama bütün bunları yapıyorsanız bu kez karşınızdaki insanların da buna dair süreçteki haklarını da gözetmek zorundasınız. Benim gördüğüm şey, zannediyorum CHP'nin engelleme tavrı ve karşısında da en azından kendisi kadar hakka sahip bir grubu görmemesi AK Parti'de de bardağı taşıran damla oldu.''

''AK Parti'li 100'e yakın milletvekilinin içeri girmesi, Komisyon Başkanının oraya set kurması, bunlar hoş mu '' sorusu üzerine Dinçer, toplantılar süresince CHP'li milletvekillerinin sürekli konuşarak AK Parti'li milletvekillerinin konuşmasına izin vermediğini ve süreci uzatmaya çalışan bir tavır içinde olduklarını belirtti. Dinçer, ''Bir hafta boyunca onların orada oturuyor olmaları meşru muydu  Aslında belki de AK Parti'lilere 100 kişi bile olsa gelip oraya oturma meşruiyetini veren, CHP'nin sürecin dışına giden bir tavrı olduğu kanaatindeyim'' dedi.

Muhalefet partilerinin, teklifin Genel Kurul'a gelmesini gayrimeşruluk olarak nitelendirmelerinin sorulması üzerine Dinçer, Mecliste kanun tasarı ve tekliflerinin ilgili komisyonlarda kabul edilmesinin ardından Genel Kurul'a geldiğini anlattı. ''Biraz tartışmalı, kavgalı, gürültülü bile olsa yine ilgili komisyonda 1 haftaya yakın bir süre tartışıldı, oylandı, kabul edildi ve Genel Kurul'un gündemine gelecek'' diyen Dinçer, ''Bu süreç şimdiye kadar yüzlerce, binlerce kanun Meclis'e inerken meşru bir sonuç doğuruyor da bugünkü niçin doğurmuyor '' diye sordu.

''Bizde öyle bir din dersi yok''

''Beşinci sınıftan itibaren seçmeli derslerin arasına Kur'an eğitimi girecek mi '' sorusu üzerine Dinçer, bu konuda kararın Talim ve Terbiye Kurulunca verileceğini söyledi. Hangi derslere ihtiyaç duyulduğuna dair şu ana kadar bir çalışma yapmadıklarını anlatan Dinçer, ''Ama isteğe bağlı din dersi alabilmesi konusunda şu ana kadar genel kamuoyundan olumlu geri bildirimler geliyor bize. Yani öğrenciler isteğe bağlı olarak din dersi alabilsinler talebi var'' dedi.

Okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin olduğunun anımsatılması üzerine Dinçer, şunları söyledi:

''Aslında o din dersi değil. Yani şu anda Türkiye'de biz birbirimizi aldatıyoruz. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, aslında temel hatlarıyla bakıldığında başka ülkelerde gösterilen din dersine tekabül eden bir ders değil. Başka ülkelerdeki işte daha çok vatandaşlık, sosyal sorumluluk, vatandaşlık bilincinin geliştirilmesi gibi konularda biraz daha dini bir perspektiften verilen bir ders olarak görebileceğimiz bir husus. Dolayısıyla ben din dersi denildiğinde, mesela İslam'ın öğretilmesi, Hristiyanlığın öğretilmesini, Museviliğin öğretilmesini veya herkesin kendi dini neyse onu kast ediyorum. Bizde öyle bir din dersi yok doğrusu.''

Dinçer, ''Bugün biz eğitim sisteminin tamamını altüst etmiyoruz, yapısal bir düzenleme yapıyoruz, süreyi uzatıyoruz ve 4 4 4 diye üç kademeli hale getiriyoruz. Zaten sistemde seçimlik ders varken onu daha sistematik hale getiriyoruz, yapılan şey bundan ibaret'' diye konuştu.

''Tartışılmıyor, kör dövüşü yapılıyor''

Kürtçe'nin seçmeli dersler arasında yer alıp almayacağının sorulması üzerine Dinçer, ''Eğer Türkiye'yi böyle demokratikleştiriyorsanız, sisteminizi esnek hale getiriyorsanız, Kürtçe'nin de seçimlik ders olmasının ne mahsuru var '' dedi.

''Bireysel olarak buna yeşil ışık yaktığınızı söyleyebiliriz'' denilmesi üzerine Dinçer, sadece kendi fikrini söylediğini belirtti. Dinçer, ''Bütün bunlar bir bütünlük içerisinde değerlendirilir, Talim Terbiye Kurulu, Hükümetin politikalarını göz önüne alır, Anayasamıza bakar, diğer kanunlara bakar ve bütün bunlar içerisinde bu ülke için en uygun olan kararı verir endişe etmeyin'' dedi.

Teklifin Genel Kurul'da görüşülmesinden önce yaşanabilecek sıkıntılara ilişkin soru üzerine de Dinçer, şu yanıtı verdi:

''Konu rasyonel bir zeminde konuşulsa belirli birtakım analizler üzerinden değerlendirmeler yapılsa, inanın bu ülkede kim olursa olsun, ne kadar güçlü olursa olsun bir iktidar partisi dikkate alır. Nitekim ben mesela uzlaşmayla ilgili çağrılar yapıldığında çok açık bir şekilde karşı teşebbüste bulundum. Söylediğim söz şu idi: Eğer 12 yıl kesintisiz bir eğitimi bir başka ülkede de bize gösteriyorsanız, biz kararımızı değiştirebiliriz' dedim. Mesela bu bir tarafıyla çok daha somut, çok daha gerçekçi bir uzlaşma teklifi değil midir  Yine 'acaba kaç ülkede kesintisiz 8 yıllık eğitim var, bize gösterin, biz kararımızı bir daha gözden geçirelim' dedim. Aynı şeyi tekrar söylüyorum, Türkiye'de bu iş aslında tartışılmıyor, kör dövüşü yapılıyor. İdeolojik olarak birileri bir tarafta durunca öbürleri de ona göre bir tavır almak durumunda kalıyor. Bugün CHP'nin muhalefeti böyle bir muhalefettir. Ben şunu ümit ediyorum, Genel Kurul'da yine herkes söyleyeceğini söyler, yapacağı teklif varsa yapar ama yine olgun ve gelişmiş bir ülke formatında Meclisimizde konuları tartışır ve kanunu çıkartırız diye bekliyorum.'' (AA)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler