YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
340 bin Suriyeli çocuğa eğitim veriliyor
340 bin Suriyeli çocuğa eğitim veriliyor
28 Eylül 2016 11:12
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, geçen yıl 340 bin Suriyeli sığınmacı çocuğa eğitim verildiğini belirterek, "Bu sene hedefimiz tamamı ama 400-450 bin, ne kadarına ulaşırsak eğitim verilebilir. Derdimiz o." dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk öğrencilerin yanı sıra Suriyeli sığınmacı öğrencilerin de geçen hafta itibarıyla yeni eğitim öğretim sezonunda eğitim almaya başladığını hatırlattı.

Milli eğitim camiasının Türkiye'nin en büyük ailesi olduğunu vurgulayan Erdem, ülke genelinde ortalama 26 milyon kişinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ettiklerini belirtti.

Erdem, Türkiye'nin kendi eğitim sisteminin yanı sıra tarihi sorumluluğu kapsamında Suriyeli sığınmacıların eğitimiyle de yakından ilgilendiğini ifade etti.

Türkiye'de eğitim çağında 814 bin civarında Suriyeli bulunduğunu anlatan Erdem, şunları kaydetti:

"Rakamlar çok değişiyor 3-5 bin artıyor, azalıyor. Biz geçen yıl 340 bin Suriyeli'nin eğitimine ulaşabildik. Bu sene hedefimiz tamamı ama 400-450 bin, ne kadarına ulaşırsak eğitim verilebilir. Derdimiz o. Ancak tabi hareket halinde bir nüfus. Kamplarda olanlar var. Yine orta Anadolu'da Konya gibi kentlere kendi imkanlarıyla gelenlerle ilgili milli eğitim müdürlüklerimiz bu noktada eğitimlere başladı zaten. Geçen seneden bu yana kendi okullarımıza da alıyoruz. Direkt Türk okullarına da eğitim için başlayabiliyorlar. İnşallah bu yıl hedeflerimize ulaşmanın gayretinde olacağız." diye konuştu.

"BÜYÜK BİR SORUMLULUK"

Avrupa Birliği tarafından sığınmacıların eğitimi için Türkiye'ye 3 milyar avro verilmesinin gündeme geldiğine ancak söz konusu desteğin verilmediğine dikkati çeken Erdem, Türkiye'nin kendi imkanlarıyla sığınmacıların eğitimini üstlendiğini vurguladı.

Erdem, sözlerini şöyle tamamladı:

"Avrupa Birliği tarafından 3 milyar avro ödenmesi söz konusuydu. Biz buna inanmadık ve itibar edip güvenemedik. Kendi işimizi yürüttük. Nitekim ödeme noktasında bir sonuç da alamadık. Onlar duyarlılıkla bu konuda hızlı hareket etselerdi biz de daha çabuk sistemi harekete geçirebilirdik. Çünkü Türkiye'nin kendi 18 milyon öğrencisi var. 8 milyon da yaygın eğitimde toplam 26 milyon büyük bir camia. Bir de buna 800 bin sığınmacı ilave edilmesi büyük bir sorumluluk."


AA

 

Etiketler: , ,
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler