YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 senatör, Bush'u Türkiye'le işbirliğine çağırdı
3 senatör, Bush'u Türkiye'le işbirliğine çağırdı
07 Kasım 2007 10:57
3 senatör, Bush'u Türkiye'le işbirliğine çağırdı

ABD Temsilciler Meclisi'nin 3 milletvekili, Meclis'e terör örgütü PKK'yı kınayan, Türk halkı ve hükümetiyle dayanışmayı vurgulayan ve ABD yönetimini, PKK ile mücadelede yeni bir özel temsilci atamaya çağıran bir tasarı sundu.

ABD Kongresindeki Türk dostluk grubunun kurucularından Demokrat Partili Robert Wexler ve Alcee Hastings ile Cumhuriyetçi, Ed Whitfield tarafından sunulan tasarıda, ABD Başkanı George Bush yönetimi, Irak hükümeti ve Irak'taki Kürt bölgesel yönetimi, kuzey Irak kaynaklı PKK saldırılarını durdurmaya çağrılıyor.

Tasarı ayrıca, Türk halkı ve Türk hükümetiyle dayanışma duygularını vurgularken, Bush yönetiminden bir an önce, PKK ile mücadelede özel temsilci pozisyonuna yeni bir isim atamasını istiyor. Tasarı sahibi milletvekilleri, Bush yönetiminin, artan PKK şiddetine ilişkin Türkiye'nin endişelerine gereken yanıtı vermekte yetersiz kaldığını belirterek, ABD'nin, kuzey Irak kaynaklı PKK saldırılarına karşı, müttefik ülke Türkiye'nin yanında yer alması gerektiğini vurguladılar.

Türkiye'ye karşı PKK saldırılarının en şiddetli biçimde kınanmasını isteyen senatörler, Türkiye'nin kendini korumak için atacağı meşru müdafaa adımlarını da desteklediklerini açıkladı
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler