YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
23. Ulusal Eğitim Bilimleri Kurultayı başladı
23. Ulusal Eğitim Bilimleri Kurultayı başladı
04 Eylül 2014 14:52
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesinde 23. Ulusal Eğitim Bilimleri Kurultayı başladı. KOÜ Umuttepe Yerleşkesi'ndeki Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde "21. Yüzyılda Eğitime Kültürel Bakış" temasıyla düzenlenen kurultaya yurt içi

Kurultayın açılışında konuşan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, eğitimcilerin nitelikli insan kaynağına yönelik sorumluluklarının yüksek olduğunu söyledi.

"Artık ülkelerin kalkınmışlığı ve zenginliği yer altı kaynaklarıyla değil, insan kaynaklarıyla, nitelikli insan kaynaklarına yapmış oldukları yatırımlarla belirleniyor" diyen Şişman, "Araştırma ve çalışmaların pratiğe, uygulamaya, topluma ve sektörlere katkılarını da hesaba katmak gerekiyor. Bilim için bilim anlayışının ötesinde, toplum için bilim anlayışından hareketle araştırma sonuçlarının uygulamaya dönük olması, değer üretmesi ve toplumsal fayda sağlaması gerekir" şeklinde konuştu.

Şişman, şunları kaydetti:

"Geleneksel anlamda 'eğitim' dediğimiz süreç moral etkinlik tanımlanıyor. Öğretmen moral otorite ve lider görülüyor. Okul ise moral, ahlaki topluluk olarak tanımlanır. Okulu işletme, öğretmeni işletmede iş gören, okul yöneticilerini de bu işleri görenlerin performansını ölçen, biçen, değerlendiren biri olarak tanımlamaya başladık. Bunun önemli bir sorun olduğunu düşünüyorum. Eğitimde ihmal edilmemesi gereken konuların başında milli değerlerimiz geliyor. Ayrıca evrensel ve kurumsal değerlerle mesleki değerlerin de gözardı edilmemesi gerekir."

KOÜ Rektörü Prof. D. Sezer Şener Komsuoğlu ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat Celep'in konuşmalarının ardından ABD New Mexico Highlands Üniversitesinden Prof. Dr. Teresita E. Aguilarsunum yaptı.

Emekliye ayrılan akademisyenlere teşekkür plaketi verildi.

Üç gün sürecek kurultayda çeşitli bildiriler sunulacak.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler