YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2017 KPSS Lisans ne zaman? KPSS'ye girecekler dikkat!
2017 KPSS Lisans ne zaman? KPSS'ye girecekler dikkat!
17 Mayıs 2017 07:35
2017 KPSS sınavının ne zaman yapılacağı binlerce memur olma hayali kuran vatandaş tarafından merak edilen konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 2017 KPSS Lisans ne zaman? KPSS giriş yerleri...

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen binlerce adayın katılacağı 2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sınav tarihleri ÖSYM'nin sitesinde açıklanmıştı. Buna göre 2017 KPSS 21 Mayıs'da gerçekleştirilecek. Sınava giriş belgesi ise ÖSYM'nin resmi sitesinden erişime açıldı.

ÖSYM’nin yayınlanan sınav takvimine göre Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) tarihleri şu şekilde:

-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür testi 21 Mayıs 2017 tarihinde saat 10.00'da gerçekleştirilecek. Sınav 130 dakika sürecek.

-KPSS Eğitim Bilimleri testi 21 Mayıs 2017'de saat14.30'da gerçekleşecek. Sınav 100 dakika sürecek.

-KPSS Alan Sınavları 1. Oturumu (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) 27 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00'da başlayacak.

-KPSS Alan Sınavları 2. Oturumu (Hukuk, İktisat, Maliye) 27 Mayıs Cumartesi günü saat 14.30'da başlayacak.

KPSS Alan Sınavları 3. Oturumu (İşletme, Muhasebe, İstatistik) 28 Mayıs Pazar saat 10.00'da başlayacak.

-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 16 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav 10.00'da başlayacak 75 dakika sürecek.

SINAV GİRİŞ YERİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

BAKAN YILMAZ'DAN ADAYLARA UYARI

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Öğrencilerimiz sınavın başlamasından belli bir süre önce gelsin, gerekli kontrolleri yapılsın ve sınav başladığı anda da sınav başlasın. Yani sınava girsin, bir arada girip de diğer insanların dikkatini dağıtmasın zamanını çalmasın’ diye bir kural koydu.

Dolayısıyla ben bütün kardeşlerime hak kaybına uğramamaları için ÖSYM tarafından konulan kurallara harfiyen uymalarını öneriyorum. Eğer ÖSYM ’15 dakika önce gelin’ diye açıklama yapmışsa, ÖSYM’nin çağırdığı saatten de önce gitmeleri halinde hiçbir kardeşim mağdur olmaz.”

KPSS YERLEŞTİRME TAKVİMİ 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ve Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) merkezi yerleştirme takvimini açıklamıştı.

Buna göre, KPSS birinci yerleştirmeleri için Devlet Personel Başkanlığınca kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme talepleri 13 Mart-12 Mayıs arasında toplanacak. Tercih kılavuzu ÖSYM Başkanlığına 1 Haziran'da gönderilecek. ÖSYM Başkanlığınca tercihlerin alınması için ise tarih 21 Haziran-3 Temmuz olarak belirlendi. 

KPSS ikinci yerleştirmeleri için Devlet Personel Başkanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme talepleri 7 Ağustos-6 Ekim'de toplanacak. Tercih kılavuzu ÖSYM Başkanlığına 25 Ekim'de gönderilecek. ÖSYM Başkanlığınca tercihler 14-23 Kasım'da alınacak.

ÖSYM'DEN İKİ YENİ FORMAT

Yeni sınav sisteminde iki başlık dikkat çekiyor: Kısa cevaplı ve açıklı sorular ile 15 dakika kuralı. Bu iki yeni format üzerine kurum bilgi veriyor.

AÇIK UÇLU SORULAR GELİYOR

Sınav sistemi içerisinde yer alan “kısa cevaplı ve açık uçlu” sorular bu sınavda da sorulacaktır. Kurum kılavuzda bu konuda bilgi vermektedir.

 

15 dakika kuralı bu sınavda da geçerlidir. 21 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak olan sınav saat 10:00’da başlamaktadır. Saat 09:45’ten sonra sınava girecek olanlar, okula alınmayacaktır.

 

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler