YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2016 TEOG nakil sonuçları ne zaman açıklanır?
2016 TEOG nakil sonuçları ne zaman açıklanır?
19 Ağustos 2016 19:02
TEOG tercihlerine göre yerleştirme işlemleri yapıldı. Yerlerinden memnun olmayanlar ise nakil işlemlerine başladı. TEOG nakil işlemleri başvurusu bugün sona erdi. 2016 TEOG nakil başvuru sonuçları ne zaman açıklanır? Nakil başvuru sonuçlarının açıklanacağ

TEOG'a girerek istediği lisede okumak isteyen öğrencilerin bir kısmı okullarından memnun kalmadı. MEB, okulundan memnun kalmayan öğrenciler için nakil uygulaması yapıyor. Bu sene de TEOG nakil uygulaması yapıldı ve öğrenciler nakil başvurusunda bulundu. Şimdi ise 2016'da yapılan TEOG nakil sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. 2016 TEOG nakil başvuru sonuçları ne zaman açıklanır?  15 Ağustos'ta başlayan birinci nakil başvuru dönemi bugün sona erdi. TTEOG nakil başvuru tarihleri ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

Ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerinin merakla beklediği TEOG sonuçları açıklandı. Bakanlığın verilerine göre, 1 milyon 176 bin 711 öğrencinin katıldığı TEOG maratonunda 231 bin 425 öğrenci ilk sırada tercih ettiği liselere yerleşti. 

Yerleştiği okuldan memnun olmayan veya tercihlerinin hiçbirine yerleşemeyerek otomatik olarak kaydı açık liseye yapılan öğrencilere, nakil döneminde üç tercih hakkı verilecek. Nakillerde il veya ilçe sınırlaması olmayacak. Yerleştirmeler merkezi olarak yapılacak. Adayların başvurularını mezun oldukları okula yapması gerekiyor. Ağustos’taki üç nakil döneminde de adaylar, tercihlerini okulların puan denkliğine bakmadan yapabiliyor. Ancak uzmanlar yüzdelik dilimin çok üstündeki okullara girmenin düşük bir şans olduğunu söylüyor. Uzmanlar, yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından tüm kontenjanları dolan okullara da, adayların  yazabileceğini söylüyor. Çünkü okullar arasında geçişler mümkün olduğu için, her an kontenjanlarda boşluklar oluşabilir.

TEOG nakil tarihleri MEB tarafından açıklanarak istenilen okula "boş kontenjan hakkı üzerinden" E-Okul sitesinden yapılabilecek. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmelerinin ardından bu kez de yerleştikleri okullardan daha üst tercihlerine gitmek isteyen, açık liseye kaydedilen ya da özel okula kayıt yaptıran ama devlet lisesi isteyenler için nakil uygulaması başlıyor. Geçiş konusunda "açık lise" konusu dikkate alınaraktan üç kez işlem hakkı verilecek. TEOG nakil tarihleri, boş kontenjan alanında iki site üzerinden gerçekleşecektir: E-Okul ve MEB

TEOG KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü,esas alınarak yapılacaktır. 

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 

TEOG NAKİL BAŞVURU TARİHLERİ

Birinci nakil dönemi
15-19 Ağustos yerleştirmeye esas birinci nakil tercih başvuruları alınacak. 22 Ağustos’ta sonuçlar açıklanacak.

İkinci nakil dönemi
22 Ağustos’ta başlayacak ikinci nakil dönemi başvuruları için son tarih 26 Ağustos. 29 Ağustos’ta da nakillerin sonuçları ilan edilecek.

Üçüncü nakil dönemi
Son nakil dönemi için başvurular ise 29 Ağustos’ta başlayacak. 2 Eylül’de tamamlanacak nakil tercihlerinin sonuçları 5 Eylül’de duyurulacak.

NAKİL UYGULAMASI KAÇ KEZ YAPILACAK?
TEOG’da nakil uygulaması 3 kez yapılacak. İlk başvurular 15-19 Ağustos, ikincisi 22-26 Ağustos, üçüncüsü ise 29 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında olacak. Bir de sadece açık lise öğrencilerinin katılacağı il ve ilçe komisyonları tarafından ger- çekleştirilecek bir nakil uygulaması daha var. Bu da 5-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

KAÇ TERCİH YAPILACAK?
3 okul tercih hakkınız olacak. Her TEOG nakil uygulamasında isterseniz 3 farklı okul yazabilirsiniz. İsterseniz seçtiğimiz 3 okulu tüm nakil uygulamalarında geçerli kılabilirsiniz. Bunu yapmak isterseniz tercihlerinizi onaylatırsanız okul yönetimine söylemelisiniz.

YERLEŞEMEZSENİZ NE OLACAK?
Eğer TEOG’da nakillerde bir okula yerleşemezseniz kayıtlı olduğunuz okulda hakkınız devam eder. İlk yerleştirmede yerleştirildiğiniz okuldan kaydınız silinmez. Ancak bir başka okula yerleşirseniz kaydınız o okula geçer.

NAKİL UYGULAMASINA KİMLER KATILABİLİR?
TEOG’da nakil uygulamasına 4 farklı grupta öğrenci katılacak. Birinci grup, 25 okuldan oluşan tercih listesindeki okullardan birine yerleşenler ve üst tercihlerindeki okullara geçmek isteyenler. İkinci grup, tercih listesindeki okullara yerleşemeyen ve kayıtları otomatikman açık liseye yapılanlar. Üçüncü grup, TEOG yerleştirmeleri için hiç tercih yapmamış, bu yüzden de otomatik olarak açık liseye yerleştirenler. Dördüncü grup ise özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler.

TERCİHLERİNİZİ NASIL YAPACAKSINIZ?
TEOG’da nakil uygulaması için yine e-okul üzerinden bireysel olarak tercih yapabilirsiniz. Ancak tercihlerinizi herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Aksi halde tercih işleminiz geçersiz olur.

AÇIK LİSEDE KALIRSANIZ NE OLACAK?
Bu durumdaki öğrenciler için son kez il ve ilçe nakil komisyonları nakil uygulaması yapacak. Sadece açık liseye kaydedilenlerin katılacağı bu uygulamada da bir örgün eğitim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler için seçenek özel okul olacak.

2016 TEOG NAKİL BAŞVURU TAKVİMİ

Boş Kontenjanların İlan Edilmesi    15 Ağustos 2016
Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması    15-19 Ağustos 2016
Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı    22 Ağustos 2016
Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması    22-26 Ağustos 2016
Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı    29 Ağustos 2016
Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması    29 Ağustos 2016 – 02 Eylül 2016
Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı    05 Eylül 2016
İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca İl/İlçe Sınırları İçerisinde Nakil Tercih Başvuruların Alınması    05-08 Eylül 2016
İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Nakil Yerleştirme Sonuçlarının İlanı    09 Eylül 2016
2016-2017 Öğretim Yılı Açılışı    19 Eylül 2016

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler