YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2016 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?
2016 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?
02 Ağustos 2016 21:02
2016 LYS tercihleri yarın sona erecek. LYS öncesi, LYS ve LYS sonrası derken şimdide öğrenciler LYS tercihleri yapıyor. LYS tercihleri yarın sona eriyor. 2016 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?Öğrenciler şimdi de tercih sonuçlarının açıklanacağı

LYS'ye giren öğrenciler sabırsızlık içinde LYS tercihlerini yapıyor. LYS tercihleri yarın sona eriyor. Tercih telaşının ardından ise LYS tercih sonuçlarına odaklanılacak. 2016 LYS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. 

6 Temmuz - 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında alınan tercihler, LYS YGS Yerleştirme sonuçları en geç bir hafta içerisinde açıklanacaktır.2016-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemleri tamamlanır tamamlanmaz,ÖSYM Yerleştirme Sonuçlarınızı,ÖSYM'nin (https://sonuc.osym.gov.tr) İnternet adresinden açıklanacaktır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını yukarıda belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

2016 LYS YGS Tercih Sonuçlarının duyurulması ile alakalı kesin tarih belirtilmemiştir.Ancak,2016 YGS LYS Tercih Sonuçlarının en geç bir hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.Üniversite kayıtlarının da 15-19 Ağustos tarihleri arasında alınacağı ifade edilmektedir.

ÖSYM tarafından,2016 LYS YGS Tercih Sonuçları ile alakalı güncel bilgiler geldikçe sizlere anlık aktarmaya devam edeceğiz.2016 LYS YGS Yerleştirme Sonuçları hakkında detaylı bilgiye osym2016.com sitemizden ulaşabileceksiniz.

ÖSYM DUYURUSU 

2016-ÖSYS tercih işlemleri, 29 Temmuz 2016 tarihinde başlamış olup 3 Ağustos 2016 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. 2016- ÖSYS tercih süresi uzatılmayacaktır.

2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 28 Temmuz 2016 tarhinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır.

28 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda yer alan Tablo-4'den Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) çıkartılmıştır. Adayların tercih işlemi için 1 Ağustos 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Tercihleri arasında GATA'ya yer veren adayların 1 Ağustos 2016 tarihli Kılavuzdaki Tablo-4 bilgileri doğrultusunda tercihlerini güncellemeleri gerekmektedir.

2016 ÖSYS adaylarına önemle duyurulur.

LYS TERCİHLERİ İÇİN ÖNERİ

Anne-baba tercihi üniversitede mutsuz edebiliyor!

Tercihlerde son gün 3 Ağustos! Üniversite tercih telaşının yaşandığı bu günlerde uzmanlar, gençlere ve ailelere önemli tavsiyelerde bulunuyor: “Çocuklarınızın tercihlerine saygı gösterin ve destek olun. Üniversite tercihi annesi ve babası tarafından yapılan gençlerin büyük bölümü okulu bitirmekte güçlük çekiyor ve mutsuz oluyor.”

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden uzman klinik psikolog Serkan Elçi, üniversite tercih telaşının yaşandığı bu günlerde anne ve babaların çocuklarını destekleyici ve yapıcı tutum geliştirmesi gerektiğini söyledi. Elçi, şöyle konuştu:

“Bu günler sadece öğrencilerin değil, ebeveynlerin de heyecanlı ve kaygılı olduğu bir dönem. Sadece evlatlarının değil, kendilerinin de sınandığını düşünen anne babalar sonuçların açıklanması ile benzeri sevinç ya da hayal kırıklığına uğruyorlar.

Sınava siz değil, çocuğunuz girdi!
 
Dikkat ederseniz sınav sonuçları söylenirken ‘Üsküdar Üniversitesi’ne girdik’ gibi cümleler kullanan anne babalar duyuyoruz, sınava kendileri değil evlatları girdi, başarı da onların başarısızlık da. Sonuçların getirisine ebeveynler olarak sadece destek olup başarıları değil, emekler takdir edilmelidir.”

Anne ve babaların çocuklarına bu tür sınavlara hayatı boyunca birçok kez gireceğini söylemesi gerektiğini belirten Elçi, “Bu sınavların hayatın sonu olmadığını anlatmak gerekiyor. Ebeveynler çocuklarına her zaman destek olmalı ve bunu çocuğa açıkça söylemeliler” dedi.

Tercihlerine saygı gösterin!

Uzman klinik psikolog Serkan Elçi, tercih döneminde de gencin seçeceği mesleğe ve üniversitede okumak istediği alana kendinin karar vermesi gerektiğini belirterek şu tavsiyelerde bulundu:
“Sınav sonuçlarına göre tercihlerin yapılmasında da çocukların istek ve önerilerine saygı gösterilmeli, gelecekte yapacağı mesleği araştırarak seçmesi için yüreklendirilmelidir. Sadece tek bir dal değil, alternatifler üretilmeli fakat son karar o mesleği yapacak kişiye bırakılmalıdır.
 
Tercihleri annesi babası tarafından yapılan adaylar başarısız oluyor!

Üniversite tercihi annesi ve babası tarafından yapılan gençlerin büyük bölümü okulu bitirmekte güçlük çekmekte, kendilerini bu yüzden başarısız olarak görmekte ve özgüvenleri de bu doğrultuda azalmaktadır. Gelecekte o mesleği yaparken de mutsuz olacağını ve bu mutsuzluğun tükenmişlik sendromunu beraberinde getireceği unutulmamalıdır.”

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler