YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2016 LYS tercih sonuçları adrese eve gelecek mi?
2016 LYS tercih sonuçları adrese eve gelecek mi?
06 Ağustos 2016 09:41
Öğrenciler 2016 LYS'nin tercih sonuçlarına dair pek çok soruyu merak ediyor. Bu sorulardan biri: 2016 LYS tercih sonuçları adrese eve gelecek mi? LYS tercih sonuçları ve birçok sonuç artık adrese gelmiyor. 2016 LYS tercih sonuçlarının da eve adrese gelmey

Üniversite hazırlık öğrencilerini önce LYS maratonu ardından LYS sınav sonuçlarının açıklanması heyecanı açıklandı. Sınav sonuçları açıklandı şimdi ise tercih sonuçları merak ediliyor. Tercih sonuçları adrese eve teslim edilecek mi? Bu soruya yanıt ÖSYM'den geldi. 2016 LYS tercih sonuçları adrese eve gelecek mi?

Merkezi Yerleştirme Sonuçları Nasıl Duyurulacak?

2016-ÖSYS Merkezî Genel Yerleştirme Sonuçları İnternet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. 

Merkezi Yerleştirme Nasıl Yapılacak?

Merkezi yerleştirmede adaylar, (Sınavsız Geçiş hariç) yükseköğretim programlarına, yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilir. 

Her programa kılavuzda belirtilen ve bilgisayarla denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek. 

Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla ya da sınavsız geçişle girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

Kayıt hakkı kazanılan programın sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir. 

Kayıt yaptırdığınız bir programa gitmeseniz bile sistemde bu programı kazanmış görünecekseniz. Gelecek yıl sınava girdiğinizde yerleştirme puanınız hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı 0.12 katsayıyla değil, 0.06 katsayıyla çarpılacak.
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler