YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2016 LYS Sonuçları - Ne Zaman, saat kaçta açıklanacak?
2016 LYS Sonuçları - Ne Zaman, saat kaçta açıklanacak?
18 Temmuz 2016 08:40
LYS sınav sonuçları merak ediliyor. ÖSYM'nin 2016 sınav takvimide belirtiği tarihlere göre, Haziran ayının son haftalarında yapılan 2016 LYS sınavlarının sonuçları ne zaman ve saat kaçta açıklanacak?

LYS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? merak ediliyor. ÖSYM lys sonuçları 2016 yarın açıklanacakmı? LYS sınav sonucu nasıl ve nereden öğrenilecek? ÖSYM bu yıl bir ilke imza attarak, LYS sınav sonuçları açıklanacağı tarihi önceden verdi.  2016 yılı ÖSYM sınav takvimine 2016 LYS sınav sonuçları herhangi bir erteleme olmaması durumunda 18 Temmuz'da açıklanacak.

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sorusunun cevabı için geri sayım başladı. 18 Haziran ayında başyan lys sınavlarına giren üniversite adayları ve yakınları tarafıdan sınav sonucunun açıklanması büyük bir heyecanla bekleniyor.

Geçtiğimiz ay 5 oturum şeklinde gerçekleşen Lisans Yerleştirme Sınavı LYS sonucu için heyecanlı beklyiş sona eriyor. Peki, lys ne zaman aciklanacak? ÖSYM, bu yıl uyguladığı yeni bir sistemle 2016 yılında gerçekleştireceği tüm sınavların sonuçlarının açıklanma tarihlerini önceden verdi. LYS sınav sonuçları da bu sınavlardan bir tanesi. ÖSYM'nin 2016 sınav takvimide belirtiği tarihlere göre, Haziran ayının son haftalarında yapılan LYS sınavlarının sonuçları Temmuz ayının ortalarında açıklanacak.

sn1-005.jpg

2016 LYS sınavı haftalarda Cumartesi  ve Pazar günü yurt genelinde gerçekleşti. Üniversite eğitiminde ikinci aşama olan LYS sınavı son hafta da ikinci oturumları 25 ve 26 Haziran LYS-2 (Fen Bilimleri) ve LYS-5 (Yabancı Dil) ve LYS - Edebiyat Coğrafya sınavları gerçekleştirildi. Bu yıl yine bir  ilk olarak sınav soruları sınavın bitiminden 2 saat sonra açıklandı.

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM bu yıl bir ilke imza attarak, LYS sınav sonuçları açıklanacağı tarihi önceden verdi. Buna göre, Lisans Yerleştirme sınavının sonuçları tüm oturumlar bittikten sonra ÖSYM tarafından herhangi bir erteleme olmaması durumunda 18 Temmuz 2016 pazartesi günü açıklanacak. 2016 lys sonuçları nasıl öğrenilecek? sorusunun cevabı ile detaylı bilgiyi haberin devamında ve ayrıntılarda bulabilirsiniz.

2016 LYS SINAV SONUÇLARI YARIN AÇIKLANIYOR!

2016 LYS sonuçları  açıklanma tarihi ÖSYM tarafından sene başında yayımlanan 2016 ÖSYM sınav takviminden açıklandı. 18 Haziran tarihinde ilk oturumları geçekleşen LYS 1 ve LYS 4 sınavlarının açıklanacağı tarih bu yıl bir ilk olarak önceden belirlendi.

Buna göre LYS sonuçları, son oturum sınavlarının bitiminden sonra sonuçlar aynı gün içerisinde açıklanacak. 2016 yılı ÖSYM sınav takvimine 2016 LYS sınav sonuçları herhangi bir erteleme olmaması durumunda 18 Temmuz tarihinde gerçekleşecek.

LYS SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK 

LYS sonuçları bu yıl ÖSYM'nin önceden bilgilendirmesi sonrasında 18 Temmuz 2016 pazartesi günü açıklanacağı açıklanmasına rağmen lys 2016 sonucunun saat kaçta açıklanacağı henüz belli değil. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların 24 tercih hakları olacak.

2016 LYS tercih kılavuzunda yer alan tercih formlarını doldurularak tercih yapılacak. 2016 LYS tercih dönemi 26 Temmuz - 2 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. 2 Ağustos 2016 tarihinden sonra da yerleştirme sonuçlarının açıklanmasını bekleniyor. Yetleştirme sonuçlarının ise, 12 Ağustos’tan tarihinden önce açıklanması beleniyor. Çünkü 12’sinde üniversitelere kesin kayıtlar e-kayıt yöntemiyle başlayacak.”

LYS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK

2016 lys sonuçları için geri sayım devam ederken, sonuçların açıklanmasını üyük bir heyecanla bekleyen Üniversite adayları ÖSYM tarafıdan sonuç belgesi gönderilmeyeceği için LYS 2016 sonuçlarını internet üzerinden öğrenecekler. ÖSYM'nin sonuç ekranı üzerinden açıklanacak olan LYS sonuçlarını adaylar ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ya da sms ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.

İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. YGS sonuçları da, LYS sonrasında İnternet'ten duyurulacak olan sınav sonuç bilgilerinde de yer alacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

LYS SINAVINDAN 2 SAAT SONRA MATEMATİK VE SOSYAL BİLİMLER SORULARI YAYIMLANDI

Üniversite eğitiminde ikinci ve son aşama olan 2016 LYS sınavı geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılan Lisans Yerleştirme Sınavlarının (LYS) dün tamamlanmasında sonra LYS-4 sosyal bilimler sınavı ile LYS-1 matematik sınavının temel soru kitapçığı ile cevap anahtarları 19 Haziran saat 14.00'de yani sınavdan 2 saat sonra ÖSYM’nin resmi internet sitesi ais.gov.tr üzerinden paylaşıldı. Soruların paylaşılması sınav sonuçlarının açıklanmasını heyecanla bekleyen adayları mutlu etti.

LYS SINAVI FEN BİLİMLERİ VE YABANCI DİL SINAVLARI İLE DEVAM EDİYOR

LYS sınavlarının yeni oturumları devam ediyor. Bugün yapılacak olan sınava toplam 460 bin 362 aday saat 10.00’da Fen Bilimleri Sınavı’na girerken, 102 bin 374 aday ise saat 14.30’da Yabancı Dil Sınavı'na girecekler. Üniversiteye geçişin ikinci aşaması Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) son tura gelindi. Bugün 460 bin 362 aday saat 10.00’da mühendislik ve tıp başta olmak üzere sayısal puanların hesaplanmasında kullanılacak Fen Bilimleri Sınavı’na (LYS-2) girdi. 135 dakika sürecek sınavda adaylar fizik, kimya ve biyoloji testlerinden 30’ar soru yanıtlayacak.

LYS-1 ve LYS-4 oturumlarının soru ve cevapları açıklandı

Üniversite adaylarının girdiği LYS-4 ve LYS-1 oturumlarının soru ve cevapları ÖSYM internet sitesinden yayımlandı. 

TOPLAM 80 SORU İÇİN 135 DAKİKA SÜRE

Adaylara, matematik testindeki 50 soru için 75 dakika; geometri testindeki 30 soru için 60 dakika süre verildi. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kağıdı kullanılacak. Adaylar, LYS-1’de ilk testin (matematik testi) cevaplama süresi içinde ve ikinci testin (geometri testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamayacak.

LYS SINAVI İÇİN 3 BİN ÖĞRENCİ KİLİSTEN GAZİANTEP'E TAŞINDI

Suriye tarafından atılan katyuşa roketatar mermileri nedeniyle ÖSYM tarafından yapılan değişiklikle, LYS'ye girecek öğrenciler bu sabah Kilis'ten minibüslerle Gaziantep'e taşındı.

LYS'DE EK PUAN İSTEDİLER

Bugün sınava girecek öğrenciler, sabah erken saatlerde toplandıkları Cumhuriyet Meydanı'ndan Kilis Belediyesi tarafından tahsis edilen minibüslerle Gaziantep'e taşındı. Bu hafta ve önümüzdeki hafta yaklaşık 3 bin öğrencinin sınava katılmak için Gaziantep'e taşınacağı öğrenilirken, bazı veliler de bu yolculukta çocuklarını yalnız bırakmadı. Belediyenin tahsis ettiği minibüslerle sınava girecekleri Gaziantep'e hareket eden öğrenciler ise atılan roketler nedeniyle eğitimlerinin aksadığına ve psikolojilerinin bozulduğuna dikkat çekerek, Kilisli öğrencilere LYS'de ek puan verilmesini istediler. 

ÖSYM 2016 YGS VE LYS SINAV TAKVİMİ

2016 YGS SINAV TARİHİ : 13 Mart 2016

2016 LYS SINAV TARİHLERİ:

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)- 4 Sosyal Bilimler:                18 Haziran 2016

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-1 Matematik:                        19 Haziran 2016

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-5 Yabancı Dil:                       25 Haziran 2016

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-2 Fen Bilimleri:                      25 Haziran 2016

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-3 Edebiyat-Coğrafya:           26 Haziran 2016

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler