YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2016 ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM
2016 ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM
05 Eylül 2016 09:17
Ek yerleştirme tercihleri geçtiğimiz hasta sona erdi. Üniversiteye ek yerleştirme tercihi yaparak girmek isteyen öğrenciler sonuca odaklandı. Ek yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. 2016 ek yerleştirme sonuç tarihi ne zaman?

30 Ağustos'ta biten yerleştirme başvurularının ardından öğrencilerin en çok beklediği ÖSYM ek yerleştirme sonuçları (LYS) ne zaman açıklanacak sorusu.  ÖSYM ek yerleştirme tercih sonuçlarında bayram etkisi gözükebilir. Öğrencilerin üniversiteye yerleşmesinden sonra birçok üniversitede (ODTÜ, İTÜ) boş kontenjanlar belli oldu ve ÖSYM üniversiteler için son kez ek yerleştirme süresi başlattı. 30 Ağustos'ta biten ek yerleştirmenin sonucu ne zaman açıklanacak?

Sonuçlar açıklandı SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

30 Ağustos'ta biten yerleştirme başvurularının ardından öğrencilerin en çok beklediği ÖSYM ek yerleştirme sonuçları (LYS) ne zaman açıklanacak sorusu. LYS sınavın sonuçlarından sonra üniversiteye giremeyen öğrencilere tekrardan üniversiteye girme şansı tanıyan ÖSYM, sonuçları "değişiklik olmazsa" 15 gün sonra yani 15 Eylül 2016 Perşembe günü açıklayabilir. Resmi tatile denk gelirse sonuç tarihi, katılıma göre değişen sınav sonuçları yayın tarihi, yoğunluğun az olduğu zamanlarda ise 1 haftada açıklamaktadır. En erken ÖSYM ek yerleştirme sonuçları 7 Eylül 2016 Çarşamba günü açıklanabilir.

ÖĞRENCİNİN KAÇ HAKKI OLACAK?

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için 2016-ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekiyor. Ancak tercih yapmayan ya da herhangi bir program için tercih yapıp yerleşemeyen, hatta sınavsız geçiş hakkı olan adaylar da ek yerleşmeye başvurabilir. Özel Yetenek Sınavı ile bir bölüme yerleşen öğrenciler de ek yerleştirme tercihi yapabilirler. Kayıt olunsun veya olunmasın herhangi bir yere yerleştirilen aday tercih yapamayacak. Adaylara 24 tercih hakkı tanınacak.

LİSANS MI ÖNLİSANSLI MI DAHA ÇOK ŞANSLI?

Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecek. Eğer ÖSYS'nin kontenjan kılavuzundaki Tablo-4'de yer alan lisans programlarını seçecekseniz o programın genel yerleştirmede oluşan minimum puanının üstünde olmalısınız. Önlisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacak. Adaylar, en küçük puanların ve önceliklerin altında olsalar bile tercihlerini yapabilecekler.

BU SENE YENİ PROGRAM UYGULANACAK MI?

Her yıl ek yerleştirme döneminde üniversiteler yeni programlar açıyor ve bu programlara da ek yerleştirme ile öğrenci alıyordu. Ancak YÖK, bu yıl için yeni program açılmaması kararı aldı. Ek yerleştirmeler merkezi yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanlara yapılacak.

ODTÜ'YE EK KONTENJANLA GİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Ek kontenjan denilince geçmişte sadece açıköğretim ya da meslek yüksekokulundaki bölümler akla geliyordu. Ancak son yıllarda gözde üniversitelerde de boş kontenjanlar oluşmaya başladı. Örneğin geçen yıl ODTÜ'de KKTC ve yurt dışı programlarla birlikte boş kontenjan sayısı 57'ydi. İTÜ'de 131 kontenjan boş kalmıştı. Boğaziçi Üniversitesi'nde ise matematik, kimya ile bazı öğretmenlik bölümleri olmak üzere toplam 20 boş kontenjan vardı.

EK YERLEŞTİRME SONUÇLARINDA ÜNİVERSİTEYE KAÇ ÖĞRENCİ GİREBİLECEK?

Sonuçlar açıklandığında ÖSYM'nin kendi sitesinden görülecektir.

LYS ek yerleştirmeleri üniversite kayıtları için gerekli evraklar;
 
1- ÖSYS sınav sonuç belgesi,
2- Lise Diplomasının aslı veya diploma hazırlanmamışsa mezuniyet belgesinin aslı,
3- Nüfus Cüzdan fotokopisi,
4- 6 adet fotoğraf (4,5x6 ebadında).
 
Kayıtlar ile ilgili önemli noktalar ise;
 
Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.
Kayıt için istenen belgelerin fotokopisi kabul edilmez.
Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.

Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.
 
Öğrencilerin LYS ek yerleştirme sonuçlarını ÖSYM sayfasından takip etmeleri gerekiyor. İsteyen öğrenciler gerekli evrakları önceden hazırlayarak, sonuç açıklandıktan sonra yapılacak kayıt işlemi tarihleri için zaman kazanabilirler. Üniversiteye götürülen evraklarda eksik olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise bazı üniversitelere gitmeden internet üzerinden de kayıt yapılabiliyor.
 

 

 // Elif
6-9 arası kayıt dıyo... Bugun açıklaması lazm ya... Bir hafta içinde açıklanacaktı hanı...
05 Eylül 2016 12:30
 // Nur
Ya 7 sinde açıklanamaz kayıtlar 6 sında başlıyor zaten...
05 Eylül 2016 10:41
 // Bekleyen
Açıklasınlar şu lanet seyi...
05 Eylül 2016 10:12
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler