18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul22 °C
 • Ankara15 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır23 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2016 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
2016 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
21 Eylül 2016 08:37
DGS sınavına giren öğrenciler sınavın kısa sürede açıklanacağını umut ediyordu. 2016 DGS sınavı üzerinden yaklaşık bir ay geçti henüz sonuçlar açıklanmadı. 2016 DGS sonuçları açıklanır mı? DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS sınav sonucunun açıklanacağı tarih merakla bekleniyor. 21 Ağustos 2016 tarihinde ÖSYM, önlisans mezunlarının dört yıllık üniversiteye geçişi için DGS yapmıştı. Sınavdan sonra önlisans mezunları sonuçların ne zaman açıklanır sorusunu merak ediyor. 2016 DGS sonuçları bugün açıklanacak mı? | ÖSYM tam olarak ne duyurdu?  Birçok öğrenci sonuçların Kurban Bayramı'ndan sonra açıklanacağını düşünürken, ÖSYM sonuçların Kurban Bayramı'ndan sonra açıklanacağını dile getirdi. Sonuçların bu hafta içinde açıklanması bekleniyor.

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Dikey Geçiş Sınavı'nı 21 Ağustos'ta gerçekleştirdi. Sınava giren önlisans öğrencileri, Dikey Geçiş Sınavı'nı kazanarak, lisans öğrencisi olarak eğitimini devam etmek ve dört yıllık eğitim programından mezun olabilmek.

DGS sınavı öğrenciler için bir hayli zor geçti. Zaman konusunda sıkıntı yaşayan öğrenciler, birçok soruyu yapamadan sınavı bitirdiler. Sözele ağırlık verenler, sayısal; sayısala ağırlık verenler ise sözel sorularına vakit olmadığından ötürü yapamadılar. Genel olarak sınava bakıldığında öğrencilerin çoğu, Türkçenin paragraf sorularında oldukça zorlandı.

Sınavın ardından öğrencilerin neredeyse hepsi Google'a girerek "dgs sınav sonuçları" aramasını gerçekleştirdi. Sonuç açıklanmadığından ötürü, meraklı olan önlisans mezunları için tek bir soru var.

DGS sonuçları ne zaman açıklanır?

ÖSYM'nin sınav takvimine bakıldığında, DGS sınav sonuçları on beş gün - bir ay içerisinde açıklanıyor. 21 Ağustos'ta gerçekleşen sınavın sonucu en geç 21 Eylül'de açıklanacaktır. ÖSYM, sınav sonucunu merak eden öğrenciler için twitter'da bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, kurum "Bayramn'dan sonra" sınav sonuçlarını açıklayacağını ilan etti. ÖSYM'nin hesabında dikkat çeken durum ise, yerleştirme sonuçları için şu açıklama var: Bayram'dan sonraki hafta yerleştirme sonuçları açıklanacak. Bu söylemi DGS için kullanmadığından ötürü, tek tarih gözükmekte.

57dfefb10f2545483cf41408.jpg

(Bayramdan sonraki hafta)

Önlisans mezunları sonuçları görebilmek için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve ÖSYM için oluşturduğu şifre ile öğrenebilir.

Sonuçlar açıklandıktan sonra ne yapılacak?

 ÖSYM, sonuçları açıkladıktan sonra, önlisans mezunları kurumun kendi sitesinden öğrenecektir. Öncelik olarak tercih klavuzundan yararlanması gerekecektir.

DGS SINAV SONUÇLARI NEREDE AÇIKLANACAK?
Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. 

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Adayın sınav sonuç bilgisinde;
a) Testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları

b) Ön lisans başarı puanı

c) 2016-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları)
yazılı olacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır.

Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A’da yer almıştır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. 

DGS TERCİHİ NASIL YAPILIR?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin İnternet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır.

Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

Tercih işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercih listesi alınmalı ve saklanmalıdır.
Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz.

Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçeler Merkezimizde kesinlikle işleme alınmaz. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih

işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.

YERLEŞTİRME

Yerleştirme işlemi, adayların 2016-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.
Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır.

Örneğin; T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B’nin puanı aday A’dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2016-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2016-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir.

Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 1 ay içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler.

Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler