YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2015 DGS ne zaman yapılacak? DGS 2015
2015 DGS ne zaman yapılacak? DGS 2015
03 Temmuz 2015 08:11
2015 dgs dikey geçiş sınavı 2 yıllık önlisans eğitimini tamamlamış binlerce okuyan veya mezun adayın lisans bölümlerine geçebilmesi için büyük bir fırsat sunuyor.Adaylar 26 temmuz'da yapılacak olan sınava şimdiden hazırlanmaya başladı.

2015 dgs dikey geçiş sınavı 2 yıllık önlisans eğitimini tamamlamış binlerce okuyan veya mezun adayın lisans bölümlerine geçebilmesi için büyük bir fırsat sunuyor.Adaylar 26 temmuz'da yapılacak olan sınava şimdiden hazırlanmaya başladı. Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 26 Temmuz 2015 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurma işlemleri, 22 Mayıs 2015 tarihinde başlayacak, 4 Haziran 2015 tarihinde sona erecektir.

Sınava, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan ön lisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de sınava başvurabilirler.

İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına (İLİTAM) yerleştirme de DGS puanlarına göre merkezi olarak yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGS'ye girmeleri zorunludur. Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2015-DGS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme, tercih işlemleri ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler