YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2010 YGS’de de Paralel şüphesi
2010 YGS’de de Paralel şüphesi
27 Mart 2015 11:04
ÖSYM’yi ahtapot gibi saran Paralel Yapı’nın, 2010 KPSS’nin yanı sıra 2010 YGS sorularını da sızdırdığı iddia ediliyor. FEM Dershaneleri’nin sınav öncesi hazırladığı test kitapçığında sorulardan 73’ünün neredeyse YGS soruları ile birebir aynı!

10-11 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının, sınavdan 4 gün önce Fetullah Gülen Cemaati’nde kaldığını söyleyen Baki Saçı’ya gönderilmesine yönelik soruşturma sürerken, 2010 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavının da şaibeli olduğu ortaya çıktı.

Zaman Gazetesi’nin; FEM yayınlarının 2009-2010 test dokümanlarında yer alan 160 sorunun tam 73’ünün, 2010 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) sorulan sorularla, soruluş biçimleri, anlam benzeşmesi ve soru mantığı bakımından benzediğine yönelik haber yayınladığı öğrenildi.  Zaman Gazetesi yazarı Kerim Gün tarafından hazırlanan ve Zaman Gazetesi’nin internet sitesinde 25 Nisan 2010 tarihinde yayınlanan “FEM’den 73 soruya tam isabet” başlıklı haberde, 2010 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) sorulan soruların FEM’in öğrencilere çözdürdüğü testlerdeki sorularla benzerliği anlatıldı.  

FEM yayınlarını düzenli olarak takip eden bir öğrenci 73 soruya doğru cevap verdi

Söz konusu haberde; şu ifadeler yer aldı: “FEM Dershaneleri tarafından uzman bir ekiple ve titizlikle hazırlanan testler, YGS 2010’da tam isabet sağladı.

FEM yayınlarının 2009-2010 LYS dokümanlarında yer alan tam 73 soru YGS’de sorulan sorularla, soruluş biçimleri, anlam benzeşmesi ve soru mantığı bakımından isabet etti.

Bu en basit anlamıyla şu demek: FEM yayınlarını düzenli olarak takip eden bir öğrenci 73 soruya doğru cevap verdi.

Öte yandan önceki yıllarda da FEM dokümanlarında ÖSS sorularına isabet eden çok sayıda soru bulunuyordu. FEM dokümanlarındaki sorular, 2009’da 18, 2008’de 21, 2007’de ise 17 ÖSS sorusuna ‘tam isabet etmişti.”

4 soru karşılaştırmalı olarak verildi

Zaman Gazetesi’nin haberinde; 2010 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda sorulan sorularla, 2009-2010’da FEM Dershanelerinin hazırladığı  dokümanlarda sorulan soruların karşılaştırması görsel olarak da verildi.

Kendi haberleriyle suçüstü oldular

Paralel devlet yapılanmasının sözcüsü olduğu iddia edilen Zaman Gazetesi’nin, Fetullah Gülen’e yakın olduğu ifade edilen FEM Dersaneleri’nin hazırladığı 73 sorunun, 2010 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) sorulan sorularla soruluş biçimleri, anlam benzeşmesi ve soru mantığı bakımından aynı olduğunu haberleştirmesi, “Kendi haberiyle suçüstü oldular” şeklinde yorumlandı.

10-11 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleşen KPSS sorularının sınavdan 3 gün önce Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Bilgi İşlem Sorumlusu Berat Koşucu tarafından öğretmen Baki Saçı’ya gönderildiğinin belgelenmesinin ardından soruşturma başladı.

Soruşturma kapsamında yapılan araştırmada, soruların sızdırıldığı yer olan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin paralel devlet yapılanmasının merkezi olduğu tespit edildi. Soruları dernekte bulunan bilgisayardan sızdıran Berat Koşucu, yurtdışına firar etti.  Baki Saçı, Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadede; “Bursa’da 4 yıl boyunca Fetullah Gülen cemaatine ait evlerde benim gibi öğrencilerle bir arada kaldık” dedi. Soruları sızdıran ve alan kişinin, Fetullah Gülen cemaati ile ilişkisinin ardından soruşturma açıldı.

 

YENİAKİT

Etiketler: , , ,
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler