YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
20 bin öğrenciye burs
20 bin öğrenciye burs
07 Mart 2013 23:12
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Okuldan işe geçişte başarı sağlanabilse genç nüfusun işsizliği bu düzeyde olmaz" dedi.

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye tarafından finanse edilen Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen "Burslar Yoluyla Dezavantajlı Yüksek Öğrenim Öğrencilerinin İşgücü Piyasasına Girişinin Kolaylaştırılması Operasyonu" projesi protokolü imzalandı.

Törende konuşan Bakan Çelik, AB katılım öncesi fonlarının, insan kaynaklarının geliştirilmesiyle ilgili kısmının Bakanlıkları bünyesinde yürütüldüğünü ifade ederek, son 7 yılda 557 milyon avroluk fon kullanıldığını, bunun yılda ortalama 80 milyon avro yaptığını, 431 projenin desteklendiğini ve 90 bin kişinin de bu projelerden yararlandığını belirtti.
Bugün başlatılan burs projesinin bir ilk olduğunu vurgulayan Çelik, "Gençlerin dezavantajlı olarak nitelendirilmesinin en önemli nedenlerinden biri okuldan işe geçişteki başarısızlık. Okuldan işe geçişte başarı sağlanabilse genç nüfusun işsizliği bu düzeyde olmaz" dedi. G20 zirvesinde çalışma bakanlarıyla "Genç İstihdamı Görev Gücü" adıyla bir oluşum meydana getirdiklerini anlatan Çelik, bu çerçevede uzmanlarının yoğun çalıştığını söyledi. Bakan Çelik, Türkiye’nin AB macerasının 50 yıldır sürdüğünü hatırlatarak, "Türkiye olarak AB hedefinden hiç vazgeçmedik ve bu hedefi sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Bakan Çelik, üniversite öğrencilerine verilen burslarla onların, daha iyi yetişmesini, yüksek nitelikli mesleklere sahip olmalarını hedeflediklerini vurguladı.

Bakan Kılıç: "AB’nin Türkiye konusunda daha yapıcı, ılımlı ve süratlı davranmasını bekliyoruz"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bu tür programların gelişmesi, yaygınlaşması ve yararlanan kişilerin artmasını dilediklerini dile getirdi. Projelerin projeksiyonlarının ve gençler için ayrılan kaynakların günden güne gelişmesini temenni eden Bakan Kılıç, Türkiye’nin gerek proje yapımında gerekse projelere ayrılan kaynakların amacına uygun kullanımda büyük deneyimler kazandığını belirtti.

Kılıç, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreciyle ilgili gelişmelerin daha hızla devam etmesini istediklerini ifade ederek, "Doğu Avrupa ülkelerini bile bünyesine katan AB’nin Türkiye konusunda daha yapıcı, ılımlı, süratli davranması temel beklentilerimiz arasında. Ekonomik göstergelerimiz birliğe tam üye olan pek çok ülkeden daha iyi, siyasi istikrarımız ve siyasi diğer göstergelerimiz birliğin tam üyesi olan pek çok üye ülkeden daha iyi. Maastricht kriterleri, Kopenhag kriterleri olsun, tüm demokrasi ve hukuki özgürlükler bağlamında aranan kriterler noktasında, birliğin tam üyesi olan pek çok ülkeden çok çok daha iyi durumda olmamıza rağmen eşitsiz muameleye maruz kaldığımızı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. Hibelerden yararlanan gençlerin, AB’nin ilke ve kriterler konusundaki hassasiyetlerini tanıdığını, değerlerin bu sayede yaygınlaştığını ifade eden Kılıç, bu değerlerin bir parçasının da eşitlik ve adalet olduğunu dile getirdi. Bakan Kılıç, AB’nin üyelik sürecinde, müzakereler sürecinde, fasıllar konusunda da Türkiye ile ilgili eşitlikçi ve adaletçi bir yaklaşımı benimseyeceğini, yeni dönemde daha büyük bir umutla, inanarak sürdürmek istediklerini belirtti.

Açılış konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelci Jean Maurice Ripert, "Burslar Yoluyla Dezavantajlı Yükseköğrenim Öğrencilerinin İşgücü Piyasasına Girişinin Kolaylaştırılması Operasyonu" protokolünü imzaladı. Proje kapsamında gençlere 20 milyon 700 bin euro burs imkanı sağlanacak. 20 bin öğrenciye, 8 ay boyunca aylık 260 TL burs imkanı sağlayacak projede imzalar atıldı.

İHA

Etiketler: , , ,
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler